Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Andrej Babiš: Syn mě nemá rád, proto proti mně svědčí

Soud o Čapím hnízdu byl opět odročen

AB u soudu • Autor: Milan Bureš
AB u soudu • Autor: Milan Bureš

Případ Čapí hnízdo se před soudem zase kousek posunul. Znalkyně - psychiatrička Gabriela Leblová a psycholožka Jindřiška Záhorská - před soudem posuzovaly, zda Andrej Babiš mladší, diagnostikovaný jako paranoidní schizofrenik, byl schopen vypovídat coby svědek u soudu s plným vědomím okolností jeho svědectví - a jestli je tedy jeho výpověď z lékařského hlediska důvěryhodná.

Babiš junior letos v září před soudem vypověděl, že nikdy nebyl majitelem akcií Čapího hnízda, nepodepsal žádný dokument, který by souvisel s jeho akcionářskými právy, a že ho otec při založení společnosti Farma Čapí hnízdo použil jako bílého koně. Tahle výpověď patří mezi klíčové: potvrzuje znění obžaloby, že Andrej Babiš vytvořil podmínky pro účelové vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu na své děti a manželku, aby dosáhl na padesátimilionovou dotaci od Evropské unie.

Soudce Jan Šott s vědomím diagnózy Babiše juniora a zpochybňování jeho důvěryhodnosti obhajobou nechal vypracovat zmíněné expertky znalecký posudek stavu Andreje Babiše mladšího. Obě dvě znalkyně potvrdily, že junior – byť s handicapem duševní poruchy – byl naprosto kompetentní vypovídat, že jeho svědectví ani nesouvisí s jeho nemocí, ani jí není nijak ovlivněno. Jinými slovy, Andrej Babiš je v procesu zcela suverénním svědkem.

Obě svědkyně byly podrobeny poměrně dlouhému „výslechu“ obhájců Andreje Babiše (a samozřejmě jeho spoluobžalované Jany Nagyové). Obhájci a poté i sám Babiš starší se opakovaně snažili otázkami zpochybnit psychickou věrohodnost Andreje Babiše mladšího, Gabriela Leblová i Jindřiška Záhorská ale odpovídaly jasně a z mnoha úhlů vysvětlovaly, jak ke svému posudku došly; i ony působily naprosto věrohodně.

Andrej Babiš starší nakonec obvinil psycholožku Záhorskou, že „o jeho synovi za pět hodin zjistila více než on za celý život, kdy se o něj stará“. Tvrdil, že byl vždy skvělým otcem, že nechal vystudovat svého syna ty nejlepší školy a že se mu syn mstí za to, že zveřejnil informace o jeho duševní poruše. Psychiatrička i psycholožka došly k názoru, že Andrej Babiš mladší sice svého otce nemá rád, ale že jeho výpověď před soudem nebyla vedena touto emocí.

Babišové senior a junior před soudem • Autor: Milan Bureš
Babišové senior a junior před soudem • Autor: Milan Bureš

Z důkazního hlediska svědectví znalkyň Andreji Babišovi staršímu přitížilo, stejně jako předchozí výpověď písmoznalce Aleše Čulíka. Ten sice nebyl schopen potvrdit, že podpis Andreje Babiše mladšího na dokumentech zfalšoval jeho otec, ale jisté stopy podobnosti podpisů syna i otce našel. Podstatný byl fakt, že Babiš starší odmítl písmoznalci poskytnout k posudku více svých podpisů z doby vzniku Farmy Čapí hnízdo – jinými slovy, pro soud je to informace o neochotě obžalovaného spolupracovat na odhalení pravdy.

Jedna věc však Andreji Babišovi nahrála, jeho obhájcům se podařilo přesvědčit soudce, aby jednání odročil na 4. ledna. Trvali na výpovědi svých čerstvě navržených ekonomických znalců, zároveň ale sdělili, že znalci nemůžou přijít svědčit dříve než v lednu. Soudce Šott sice chce do 6. ledna líčení ukončit a vynést rozsudek, ale jakákoli logistická komplikace – třeba nemoc svědků nebo obhájců – mu může tuto ambici překazit.

Andrej Babiš by pak šel do prezidentských voleb stále s „čistým štítem“. Pokud by totiž soud vynesl případný odsuzující rozsudek ještě v lednu, Babiš by čelil velmi silným výhradám, že prezidentský kandidát odsouzený (byť nepravomocně) za podvod není dobrá vizitka ani pro české voliče, ani pro prezentaci Česka v zahraničí. Na druhou stranu i Babiš by měl mít zájem o brzký rozsudek, pokud soud respektuje jeho obhajobu, že je nevinen a osvobodí ho, bude to pro něj do voleb hodně vysoká karta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].