Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zemanův plán na vojenskou pomoc Polsku je prázdná výzva

Jak skončil dopis, který prezident s nikým dopředu neprojednal

Miloš Zeman po první hospitalizaci   • Autor: Profimedia
Miloš Zeman po první hospitalizaci • Autor: Profimedia

Když vrchní velitel armády nabídne pomoc „svých“ vojsk spřízněné zemi, mělo by to působit jako velké gesto. Proč tedy tato nabídka českého prezidenta Miloše Zemana svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi zůstává i 24 hodin po jejím oznámení bez jakékoli veřejné odezvy polské strany? Varšava má přitom na své východní hranici velké problémy: běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka k ní po tisících pašuje uprchlíky a Poláci museli nasadit na obranu hranice proti překročení migranty dvanáct tisíc policistů a vojáků.

Zřejmě proto, že Miloše Zemana nebere v Evropě už nikdo moc vážně. Svou nabídku nekonzultoval s dalšími spojenci z Evropské unie nebo NATO, jen jim skrze dopis polskému prezidentovi vzkázal, že by „těžce zkoušeným Polákům“ všichni z Unie či aliance měli pomoct. „Hranice, kterou odvážně bráníte, není jen hranicí Polské republiky, ale zároveň hranicí Evropské unie a hranicí členské země NATO. Na jakékoli její ohrožení by měly proto reagovat všechny členské státy EU a NATO a měly by nabídnout účinnou pomoc,“ napsal.

Bez jakéhokoli předjednání jsou však podobné výzvy prázdné. Den poté, co Miloš Zeman dopis odeslal, konalo se v Česku tzv. velitelské shromáždění Armády České republiky. Je to každoroční prestižní záležitost, na níž se schází armádní generalita s politiky i podřízenými. Dokud fyzicky mohl, účastnil se akce i Miloš Zeman. Asi by letos rád zveřejnil obsah svého dopisu na tomto fóru, nicméně je upoután na lůžko. A muselo být pro něj docela potupné na dálku sledovat, jak se nikdo z řečníků jeho dopisem nezabývá.

Prezident Zeman se podle informací Respektu neporadil ani s vojáky, ani s ministrem obrany - a ti byli zveřejněným dopisem zaskočeni. Navíc o vyslání armády na zahraniční misi rozhodují obě komory českého parlamentu, které rovněž o možné vojenské pomoci Polsku organizované prezidentem nevědí. Na Zemanova slova zareagoval poté, co se o dopisu po jeho odeslání dověděl, premiér Andrej Babiš - a jen konstatoval potřebný souhlas parlamentu s tím, že jeho vláda o ničem nejednala.

Polsko v úterý oficiálně oznámilo, že tamní premiér Mateusz Morawiecki bude ve čtvrtek jednat o situaci na polsko-běloruské hranici s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem - protože může jít opravdu o hodně. Nikdo netuší, jak a kam bude diktátor Lukašenka dál navigovat tisíce migrantů, nikdo netuší, jakou roli hraje v posunování utečenců Rusko. A nakolik určuje Kreml Lukašenkovi, co má dělat.

Podle informací zpravodajských služeb je situace opravdu vážná a odvádí pozornost od ruského hromadění vojsk na východní ukrajinské hranici. Možná je to vše záměr ruského prezidenta Vladimira Putina. Dopis českého prezidenta by v tomto případě měl smysl jen jako součást společně promyšleného strategického protitahu spojenců. K tomu měl Miloš Zeman vždy dost daleko. A že by něco takového zorganizoval ve svém stavu ze střešovického nemocničního pokoje, je dvojnásob úsměvná představa.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].