P2021111708315
Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro televizi Nova • Autor: ČTK

Není to překvapivý vývoj, Miloš Zeman zkouší odolnost každého předsedy vlády. A pokaždé překvapivě uspěl. Petru Fialovi ve středu oznámil, že jednoho navrhovaného ministra vetuje. Rozběhly se spekulace, o koho jde. To ale není podstatné - nejde o konkrétní jméno, nýbrž o vymezování hracího pole.

Kdo je tady pánem

Reklama
Reklama

Zeman k tomu TV Nova doslova řekl: “Já se budu snažit Petrovi Fialovi vyjít vstříc, známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat. I když u několika ministrů mám podezření, že resortům, které mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě. Mimochodem nebude to žádná personální averze, protože já jsem toho člověka v životě neviděl. Ale budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak.”

Bylo by naopak velmi překvapivé, kdyby Zeman přišel s informací, která by dokazovala, že dotyčný kandidát je podvodník či jinak morálně poškozený člověk. Ostatně tohle Zemanovi u jeho lidí nikdy nevadilo. Je pravděpodobné, že prezident zkrátka chce ukázat, kdo je tady pánem.

Jestli Fiala ustoupí, bude Zeman vědět, že může svůj vliv stupňovat. Dá se předpokládat, že šéf ODS a budoucí premiér si to uvědomuje. A zatím ho nic nenutí, aby tlaku podlehl. V případě nouze může podat kompetenční žalobu, se kterou by s největší pravděpodobností uspěl.

K novému stylu vládnutí musí patřit i to, že se dodržují zákony a ústava. Proto je třeba doufat, že Petr Fiala prezidentově zvůli odolá.

Video: Prezident mě jmenuje příští pátek, řekl Fiala

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte