Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vy dva jste provládní teoretici a nebyli jste v politice. Kampaň završila debata tří favoritů

Babiš se poprvé objevil v televizní debatě, víc z toho těžila Nerudová

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Dvě závěrečné debaty nabídla v předvečer voleb Nova. Podobně jako konkurenční Prima nejprve méně pravděpodobných postupujících do druhého kola a následně střetnutí favoritů. Byl tu ale zásadní rozdíl: do té čtvrteční jako do jediné dorazil lídr ANO Andrej Babiš, a diváci tak měli jedinou možnost sledovat, jak na sebe vedoucí trojice vzájemně reaguje.

První debata přinesla jeden zajímavý moment. Kandidát SPD Jaroslav Bašta už při příchodu mluvil s vedením televize, které kandidáty vítalo, o tom, že mu vadí, že nemohl diskutovat ani s jedním z favoritů. Ještě dál šel senátor Marek Hilšer. V krátkém čase, který na něj měli novináři před odchodem do studia, hovořil o tom, že rozdělení kandidátů na dvě skupiny není férové. Stejnou věc pak zopakoval i po deseti minutách vysílání a oznámil, že z debaty z těchto důvodů odchází. Za sebou nechal ve studiu jen svou zarámovanou fotografii.

Pozornost byla nicméně napřená k druhé debatě a hned od začátku se projevila očekávatelná dynamika trojice Nerudová-Pavel-Babiš. V momentě, kdy se k dvojici favoritů přidá do té doby v debatách absentující expremiér, stočí se kritika primárně k němu. Moderátor Rey Koranteng první otázku směřoval k Babišovi a k tomu, zda přijímá odpovědnost za vysoké počty úmrtí či za vysoký počet dní, kdy byly zavřené školy za covidu. „Málokdo by použil jiný výraz než chaos,“ hodnotil výkon Babišova kabinetu Pavel. „Myslím, že krizový manažer by měl krize řešit, ne je vyvolávat,“ doplnila jej Nerudová.

Babišovi se však minimálně ze začátku debaty - ale s drobnými výkyvy vlastně po celou dobu - dařilo držet vytyčenou roli do prezidentských voleb: jedná a reaguje umírněněji, než byla česká společnost od jeho vstupu do politiky zvyklá. Druhou položku ze svého strategického balíčku pak vybalil Babiš hned vzápětí. V kampani bylo jeho snahou co nejvíce před veřejností spojovat jak Danuši Nerudovou, tak i Petra Pavla s vládou Petra Fialy (ODS), který - prostřednictvím koalice Spolu - skutečně oba kandidáty společně s Pavlem Fischerem podpořil. „Já rozumím tomu, že pan Pavel i paní Nerudová jsou kandidáti této vlády,“ řekl už ke zvládání covidové krize. „Když slyším provládní kandidáty, je to jako když slyším premiéra Fialu,“ zopakoval pak například v debatě o inflaci.

Přes úvod debaty, ve kterém si názory vyměňovali hlavně Pavel s Babišem, využila příležitost přímé konfrontace s Andrejem Babišem spíše Nerudová. Pavel se v debatě držel zpět a opět vsadil na druhé slovo ze svého hesla „řád a klid“. To dalo Nerudové šanci vyniknout a očividně jí víc seděla debata s jasně vymezeným volebním protivníkem, tedy Babišem, než s kandidátem, se kterým soutěží o podobné voliče a musí se tak ve výpadech držet zkrátka.

Nejvíce se chuť Nerudové vymezit vůči Andreji Babišovi projevila v ekonomických otázkách. Kandidáti v jedné části debaty hovořili o tom, jak si poradit s inflací, respektive zda současná Rada České národní banky dělá dostatek pro její zkrocení. Konkrétně byla řeč o výši úrokových sazeb, kterou má ČNB v gesci. Pavel (který přiznal mezery v oboru a zdůraznil, že důležité je nechat si poradit) i Nerudová se shodli, že by se úrokové sazby zvýšit měly. „Je to katastrofa,“ reagoval na názory obou protikandidátů Babiš s tím, že zvyšování úrokových sazeb nahrává velkým ziskům komerčních bank.

„Vzpomněla jsem si na svou babičku, která říkala, že kdo lže, ten se dostane do pekla,“ opáčila Nerudová „Pane Babiši, vaše firmy jsou předlužené. Berete si jako rukojmí všechny občany, kteří mají úspory v bankách, kde je žere inflace,“ dodala - načež Babiš reagoval, že je to právě tato vláda a „provládní kandidátka Nerudová“, kteří mají rekordní inflaci.

V tuto chvíli to bylo jedno z mála vychýlení od role „vyklidněného kandidáta Babiše“. „Já nevím, proč řešíme moje firmy. Já žádné nemám,“ zvýšil hlas a podobně tomu bylo v reakci na vysvětlování, proč zvolil slogan „Pomáhá lidem“. „Všechno to, co jste tady popsal, bylo na úkor státního rozpočtu,“ řekla Nerudová s tím, že ji zadluženost jako „mámu dvou dětí“ děsí. Právě tady se Babiš nejvíc pustil do srovnání Nerudové a Pavla s rétorikou Petra Fialy.

I v závěru debaty se Petr Pavel držel spíše zkrátka. Při diskuzi o tom, zda by měl prezident iniciovat mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, generál ve výslužbě prohlásil, že si není jistý, zda má k takovému kroku Česká republika dostatečnou mezinárodní váhu. „Pan Pavel neví, jak to funguje v Evropě. vy dva jste teoretici, vy jste nebyli v té politice,“ řekl Andrej Babiš Nerudové a Pavlovi, který prohlásil, že na takové hodnocení nebude reagovat.

Danuše Nerudová působila přesvědčivě hlavně v konfrontaci s Babišem ohledně ekonomických témat a celkově se zdá, že ze střetu vytěžila víc. Babiš se snažil vyobrazit protivníky jako ekvivalent současné vlády a Pavel byl ve výpadech spíše zdrženlivý - ze stopovaného času, který moderátor průběžně zmiňoval, ho využil nejméně.

Debata tak zároveň načrtla možné scénáře debaty před druhým prezidentským kolem. Otázkou ale zůstává, zda si  do něj bude chtít Andrej Babiš ponechat image „umírněného já“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].