People participate in a protest march for survivors of sexual assault and their supporters in…
V roce 2017 se konaly masové demonstrace na podporu obětí sexuálního násilí. • Autor: REUTERS

Jen s malou nadsázkou lze říci, že poslanci a poslankyně potřebovali až případ svého (ex)kolegy, aby se tématem sexuálního násilí začali opravdu vážně zabývat.

Fakt, že svolání mimořádné schůze sněmovny, na níž se neměl ve středu odpoledne ani schvalovat žádný konkrétní zákon, inspirovala kauza bývalého poslance TOP09 Dominika Feriho, jehož několik žen v textu Deníku N a severu A2larm obvinilo ze sexuální násilí a obtěžování, nakonec neskrývala ani poslankyně ANO Barbora Kořanová, která schůzi iniciovala. „Lhala bych, kdybych vám řekla, že pan - už teď bývalý - kolega Dominik Feri a jeho kauza nemají s dnešní schůzí nic společného. Mají,“ řekla Kořanová v úvodní řeči jednání, které se mělo zabývat otázkou možného zpřísnění trestů za násilné chování vůči ženám a problematikou udělování podmínek za znásilnění. Podle Kořanové nicméně nebyl impulsem jen Feri samotný, ale také reakce některých jeho spolustraníků na vznesená obvinění.

Reklama
Reklama

Někteří řečníci mnohaletou přehlíživost politické scény vůči vážnému společenskému problému nakonec ani nezastírali. „Mluvíme tu o situaci a realitě, která se v průběhu let vyvinula a bohužel částečně naší nevšímavostí byla možná opomenuta a nebylo jí věnováno tolik pozornosti, jaké by jí věnováno mělo být,“ řekla třeba bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, přičemž sebekriticky dodala, že se to týká i jí samotné.

A se všímavostí to nebylo úplně horké ani tentokrát: sál byl buď poloprázdný, případně poslanci hlučeli tak, že dostávali jedno napomenutí za druhým, někteří řečníci měli jasné „alternativní motivy“ (šéfa SPD Tomia Okamuru sexuální násilí zajímá výhradně tehdy, pokud je v podezření konkurenční politik nebo migrant), řečnily především poslankyně. „Téma zjevně zajímá ženy více než muže, přitom je to problém nás všech,“ upozornila poslankyně ANO Zuzana Ožanová. Schůze nakonec nedospěla k žádnému jasnému závěru, protože byla po třech hodinách přerušena a odložena na neurčito.

I tak jde ale o jistý průlom, také proto, že ve sněmovně přišla řeč na klíčové body, které by mohly debatu kolem sexuálního násilí konečně posunout správným směrem.

Zpřísňovat? Raději využívat

Jedna část debaty – jak už nakonec avizoval název schůze - se týkala legislativy. Někteří poslanci a poslankyně sice volali po zpřísnění trestní sazby za znásilnění, jenže jak současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová, tak bývalá šéfka resortu Válková upozorňovaly na to, že už dnes je tuzemský trestní zákoník vcelku přísný, a to i v mezinárodním srovnání.

Problém tedy není v nedostatečné přísnosti zákonů, ale v tom, že je soudy dostatečně nevyužívají. „Daleko vhodnější a účinnější (než sazby zpřísňovat) by bylo tyto sazby více využívat,“ řekla Válková. Jak před časem upozorňoval také Respekt, z dostupných analýz rozsudků vyplývá, že zhruba ve čtyřiceti procentech rozsudků za znásilnění odchází pachatel od soudu s podmíněným trestem. Podle Válkové vede cesta přes vzdělávání soudců v Justiční akademii či nabádání soudů i státních zastupitelství: „Ministr spravedlnosti má mnoho možností ne nařizovat, ale doporučovat, kontrolovat.“

Další část debaty pak směřovala k otázce, zda v trestním zákoníku nezměnit definici znásilnění tak, aby nově zahrnovala i situace, kdy oběť není z nejrůznějších důvodů schopna se projevit či se důrazněji bránit, ať už proto, že fyzicky nemůže nebo jí v tom brání jiné okolnosti, třeba ekonomická či jiná závislost na pachateli. „Současná legislativa prostě počítá jen s případy nějakých objektivních vnějších tlaků na oběť, jako je bezvědomí nebo mdloby, silná opilost, nebo když jde o děti, nebo naopak osoby vysokého věku nebo třeba oběti trpící duševní chorobou,“ řekl pirátský poslanec František Kopřiva. „(…) za znásilnění nejsou kvalifikovány případy, kdy oběť ohrožení předpokládala v kontextu situace, nebo se neodvážila projevit odpor, který by byl jako takový podle práva kvalifikovatelný. To znamená zase nějaký třeba podřízený vztah, nebo pokud je to vyloženě nějaká slavná osobnost, třeba filmový producent, nebo nevím, třeba nadřízený, politik atd. Definice znásilnění, která by byla založena na faktu, zda byl sex dobrovolný, by takové případy postihla.“

K takové redefinici vyzývá od také apel Chce to souhlas skupiny neziskových organizací, které požadují, aby byl po vzoru Německa, Velké Británie, Dánska nebo Švédska považován za znásilnění pohlavní styk bez souhlasu jedné ze stran. Podle poslankyně Kořanové ale minimálně v současné sněmovně není příliš ochota tuto změnu schválit. „Jakkoliv mně osobně je bližší model dánský a založení legislativy na nesouhlasu či souhlasu, tak chápu, že v této sněmovně existuje značná část poslanců, která slovo souhlas v redefinici znásilnění považuje za kontroverzní. A pravděpodobně by takovou změnu nepodpořila,“ řekla Kořanová. Každopádně novela trestního zákoníku na stole není a řada poslanců, byť  souhlasili s nutností změny, varovala před rychlým schvalováním novinek během čtyř měsíců zbývajících do voleb, třeba formou pozměňovacího návrh k jinému zákonu.

Je to odporné 

Legislativa je nicméně jen částí problému, tou další je celková „kultura“, kterou je sexuální násilí obestřeno. Jestli bylo na proběhlé schůzi něco skutečně zásadního, pak to bylo fakt, že od většiny řečníků zazněl odsudek bagatelizace sexuálního násilí, odsudek nedůvěry a napadání obětí, nešetrného zacházení ze strany policie či soudů.

„Obrovský problém je to, že se to neohlašuje, že se to nepotírá. A je tím pádem nepřímo vyslán společnosti i obětem signál, že se to přehlíží, toleruje a je to podle mě nepřijatelné, protože sexuální násilí je závažná forma násilí,“ řekl pirátský poslanec Kopřiva. „Je to odporné a je potřeba tento signál vyslat.“

Usnesení, které obsahovalo zmíněné body („Poslanecká sněmovna vyjadřuje svou plnou podporu a účast obětem sexuálního násilí v České republice“) sice nakonec schváleno nebylo. Přesto sněmovna seriózní a vcelku poučenou debatou jistý signál vyslala. Bylo na čase.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte