Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Směr řešení covidové krize by neměl udávat kabinet v demisi

Vláda Andreje Babiše vyhlásila na 30 dní nouzový stav

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo) a premiér Andrej Babiš na na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády v demisi • Autor: ČTK
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo) a premiér Andrej Babiš na na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády v demisi • Autor: ČTK

Vláda vyhlásila na třicet dnů nouzový stav. Situace s covidem je opravdu velmi vážná a už pár dnů čekalo, že se to stane. Stejně jako to, že přijdou další omezení. Zákaz vánočních či adventních trhů, restaurace, bary, noční kluby a další musí mít zavřeno od desíti večer do pěti do rána. Přišel opět zákaz venkovní konzumace alkoholu, vnitřní akce jako večírky, semináře a další jsou omezeny na maximálně sto osob, kulturní a sportovní maximálně na tisíc osob. Stále platí povolení vstupu jen pro očkované nebo lidi po nemoci (do 180 dnů po jejím prodělání).

Kabinet Andreje Babiše nepřekvapil, už od loňského března přichází (často pozdě) s opatřeními, u nichž není zřejmá účinnost a účel; později je navíc zpřísňuje, komplikuje, opatření bývají často pro většinu občanů nesrozumitelná. Vláda používá tak trochu salámovou metodu, a pak najednou uřízne kus, třeba zákazem pohybu mezi okresy. Výsledek známe: na počty zemřelých, nakažených nebo hospitalizovaných patříme od loňského podzimu mezi nejhorší evropské země. A ani nová opatření nás s největší pravděpodobností nezařadí mezi ty, kdo jsou v boji proti covidu úspěšnější.

Vládní tiskovka měla scénář, který naznačuje, kam se během nouzového stavu bude chtít kabinet v demisi ubírat. Andrej Babiš na jejím začátku zdůraznil, že vláda debatovala o povinném očkování. Pro občany starší padesáti let a některé profesní skupiny - zdravotníky, policisty, vojáky, zdravotníky, pečovatele. „Budeme o tom nadále debatovat,“ zdůraznil premiér a na to ukázal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch grafy.

Kdo se ovšem o vývoj covidu zajímá, už je dávno zná. Podstatně více nakažených lidí je mezi neočkovanými – samozřejmě musíme zakalkulovat procenta očkovaných a neočkovaných a přepočítat na sto tisíc obyvatel, aby mělo srovnání smysl a vypovídající hodnotu. Neočkovaní vedou na úspěšnost nakažení ve všech věkových skupinách, obsazují podstatně častěji nemocniční lůžka i jednotky intenzivní péče či kyslíkové přístroje.

Dá se tedy spekulovat, že vláda se bude snažit zavést povinné  očkování pro skupiny obyvatel či profesí, o nichž mluvil Andrej Babiš. Pětikoalice, která má nahradit Babišův kabinet, už ve středu zveřejnila, že je proti povinnému očkování. Navrhuje řadu opatření, ale jejich úspěšnost záleží hodně na odpovědnosti občanů a jejich chuti mít ohled na druhé. Nicméně prezident Miloš Zeman se jmenováním nové vlády nijak nespěchá a Petr Fiala se stane premiérem zřejmě někdy před Vánoci, na sklonku právě vyhlášeného nouzového stavu.

Co si z toho vzít? Absurdní situaci, kdy vláda v demisi vyhlašuje nouzový stav, v němž má možnost rázně omezit práva občanů. Úplně se třeba vyhnula efektivní možnosti cíleného masívního testování, které by možná pomohlo víc než tak zásadní ústavní krok. Neříkáme, že to směřuje k nějakému podivnému puči, ale řešení takto zásadní a životy ohrožující krize by měl mít na starost kabinet s kompetencemi, oporou v parlamentu a důvěrou větší části občanů.

Počty nakažených, hospitalizovaných a umírajících prudce rostou a představitelé státu si rozvážně předávají moc. Petr Fiala a jeho političtí spojenci by si měli říct hlasitě a rychle o jmenování. Současný stav naznačuje nepředstavitelnou krizi státu, jeho peněz, schopností i stavu společnosti, která se bude řešit léta. Směr řešení by neměl udávat kabinet v demisi. A také by nemělo být závislé na čerstvě covidově pozitivním prezidentu Zemanovi, kterého čeká čtrnáct dnů izolace.

Video: Tisková konference po mimořádném jednání vlády

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].