Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentář

Reformy v zemi estébáka a nové totality

Sedm poznámek k Fialově Česku na křižovatce

Petr Fiala při projevu • Autor: ČTK
Petr Fiala při projevu • Autor: ČTK

Česká vláda má novou vizi, jak zajistit budoucí prosperitu. Minulý pátek ji představil premiér Petr Fiala a jde současně o politický program kabinetu na druhou polovinu svého fungování. Tady je sedm věcí, které mu lze vytknout:

1) Fiala apeluje na to, čemu říká vyšší národní sebevědomí. „Musíme pracovat na posunu v naší mentalitě. Nesmíme se neustále podceňovat. Jen ten, kdo si skutečně věří, opravdu dosáhne toho, co si předsevzal,“ říká. Jenže proč nejsou Češi v politickém smyslu sebevědomí? Není to náhodou i tím, s jakým despektem se k sobě chovají zdejší politické strany navzájem? Jak systematicky přesvědčují své publikum, že program jejich soupeřů přinese cosi jako národní katastrofu? Dělá to koalice Spolu a dělá to samozřejmě s velkým gustem i Babiš. Právě tahle rétorika přitom posiluje kulturu „nesebevědomí“ a „sebepodceňování“.

Nutno dodat, že Fiala v projevu během představení reformní vize mluvil také o nutnosti „překlenovat rozpory“ a potřebě „propagovat společné hodnoty a cíle pro všechny občany bez ohledu na to, koho volí“. Rozkol v české politice je ovšem velmi silný a je těžké ho překonat. Dokud bude ODS opakovat, že voliči ANO volí estébáka, a dokud Babiš bude mezi své publikum pumpovat teorii o polistopadovém kartelu a nové totalitě, bude k „sebevědomí“ a „hrdosti“, o nichž Fiala mluví, stále daleko.

2) Premiér by chtěl „efektivní a štíhlý stát“. Tahle mantra se opakuje ve všech reformních plánech a trochu připomíná boj s legendárními větrnými mlýny. Problém je, že v cestě stojí byrokratická tradice (nepodceňovat!) a struktura země. Ta vznikla v návaznosti na přechod od totalitního státu, který vyvolal hlad po autonomii. Výsledkem je extrémní počet nezávislých obcí a také kraje. Skutečně štíhlý stát by tedy potřeboval zásadní správní změnu v podobě menšího počtu obcí, případně snížení počtu krajů. Takového kroku se ovšem politické strany bojí. Raději tedy útočí na anonymní úředníky. „Štíhlý stát“ se tak stal prázdným helem. Je třeba digitalizovat, zjednodušovat jednotlivé úřední agendy, ale možná také přestat snít o chiméře malého státu a raději se zasadit o poctivé a profesionální fungování toho stávajícího.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].