Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Proč Babiš marní tuhle jedinečnou šanci?

Je to trochu záhada: politik s nálepkou krizového manažera najednou předvádí, jak špatně umí zvládat krize

27. prosince 2020 začalo v ÚVN v Praze očkování proti covidu-19. První dostal vakcínu premiér Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
27. prosince 2020 začalo v ÚVN v Praze očkování proti covidu-19. První dostal vakcínu premiér Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Pokud jste manažer či manažerka s bohatou zkušeností z mnohamiliardového byznysu, chcete další roky řídit vládu a máte krátce před volbami, pak vám takový úkol jako celostátní očkování proti covidu seslalo samo nebe. Nejde totiž o nic extra složitého a výsledek je dobře viditelný. Pokud si zakládáte na řídicích schopnostech a důvěryhodnost v politice chcete opřít o výsledky své práce, nikoli pouhé sliby, máte tady skvělou možnost, jak se  předvést.

Právě do téhle situace se dostal Andrej Babiš. Majitel a šéf velkého podniku rozkročeného napříč obory, který chtěl i stát řídit jako firmu, mohl teď nejlépe ukázat, co umí - a řídit i covidové očkování jako firmu. Navíc firmu, jejíž podnikatelský plán je narýsován nezvykle přehledně.

Jen v kostce: bylo třeba dohodnout a dovézt vakcíny, jehly, stříkačky a další potřebný materiál. Zorganizovat místa, kde se bude očkovat, dohodnout do nich zdravotníky a další personál. Domluvit asistenci krajů, zdravotních pojišťoven a obvodních lékařů. Dát dohromady seznamy prioritních pacientů a pro ostatní připravit online registrační systém. S kraji dohodnout vznik mobilních očkovacích týmů, jež objedou domovy seniorů a staré lidi na odlehlých místech, kteří sami k očkování nedorazí. K tomu všemu nechat sestavit informační web a přesvědčovací kampaň.

Jak již bylo řečeno, zadání je velmi přehledné a úkol jasně definovaný (naočkovat zhruba šest milionů lidí). Navíc zde byl velmi luxusní časový faktor; dlouho dopředu se vědělo, co bude celá tahle zdravotnická a logistická operace vyžadovat. Takže pokud by stát vypsal na její zvládnutí výběrové řízení s tím, že vítěz bude mít na povel všechny potřebné složky a zdroje státu, dalo by se očekávat, že fronta zájemců bude ještě delší, než u státních zakázek obvykle bývá.

Proto je poněkud podezřelé, jak klopotně Babiš s očkovací akcí zápolí. Jak dlouho nevěděl, kde se bude očkovat, jak se sestaví seznamy rizikových skupin, nebo naposledy, jak se dovezou očkovací jehly. Překvapuje, jak snadno nechal prostor hejtmanům, aby se mohli v televizi podivovat nad neschopností státu udělat včas to či ono. Jak teprve v polovině ledna shání rady v cizině.

Zároveň nemá smysl propadat panice, jak se všechno promeškalo. Mimo jiné stále ještě čekáme na skutečně masivní přísun vakcín. Asi je tedy stále čas řešit i to, v jakých halách budou velká očkovací centra, bez nichž zřejmě vše do konce roku nestihneme. Šampion PR a průkopník manažerského řízení v politice by ale věděl, že tahle doba přeje schopným, kteří umí připravit řešení včas a předvést svoji kompetenci veřejnosti. Ovšem překvapivě často zaskočený a bezradný český premiér jako by to najednou nevěděl nebo neuměl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].