10-kom-chovanec
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jak známo, život ve svobodném demokratickém státě je postaven na dodržování dohodnutých pravidel. S těmi přebíráme i systém sankcí, které se za porušení vyměřují. Z toho vyplývá, že se samotným porušením pravidel liberální demokracie počítá. S čím nepočítá, je odpor proti logice sankcí.

Tahle situace teď vzniká kolem uprchlických kvót a neveselou roli v ní hraje zdejší politická reprezentace. Česko má před volbami a všeobecný odpor proti uprchlíkům z muslimských států se nedá přehlédnout. Proto lze pochopit, že politici mají strach a vezou se na vlně jednoznačného veřejného mínění.

Reklama
Reklama

Přijmout uprchlíky v počtu 0,15 promile z celkového počtu obyvatel se při racionálním pohledu snadno jeví jako přijatelná cena za udržení důvěry a respektu ze strany spojenců v EU. Ignorovat kvůli tak nepatrnému množství pravidla, která jsme přijali za svá, nevypadá jako velká politika.

Ale budiž, Česko se veze na iracionální vlně protiimigrantské hysterie a racionalita je v politice nedostatkové zboží. Dá se s tím žít, pokud po volbách - ano - nebude hůř. S čím se ovšem žít nedá už teď, je zvedající se vlna pohoršení, že nás chce někdo za porušení pravidel trestat.

Čelním reprezentantem oné vlny odporu je ten, kdo by měl logice pravidel a sankcí rozumět nejlépe — ministr vnitra Milan Chovanec. Plán Evropské komise vyměřit Česku za odmítnutí uprchlických kvót pokutu komentoval slovy: „Nevím, jak to nazvat slušně.”

Máme taky marně hledat slušná slova, až od nás budou chtít Chovancovi lidé oprávněnou pokutu?

Tweetni to

Jde zjevně o Chovancovu oblíbenou průpovídku, stejně před časem mluvil o dětech, které na internetu šikanují spolužáky. Podstatné je teď ale něco jiného: místopředseda české vlády vážně neví, jak slušně nazvat banální fakt, že chce někdo sankcionovat porušení dohodnutých pravidel? A máme podobně smýšlet o českém státě? Máme taky marně hledat slušná slova, až od nás budou chtít Chovancovi lidé oprávněnou pokutu za rychlou jízdu?

Chovanec přitom není sám. „Jde o ukázku síly - tedy, že poslouchat se bude,” hodnotí plán komise sankcionovat Česko člen vedení ODS Jan Zahradil. Takže českému státu nejde o to ukázat sílu, až někdo začne kašlat na jeho pravidla? A máme v EU i v Česku pěstovat prostředí, kde se „nebude poslouchat“, resp. nebudou dodržovat pravidla dohodnutá většinou?

Česko může odmítnout uprchlíky, byť - nenalhávejme si - jde o politiku malosti a slabosti. Ještě mnohem horší ale je tvářit se ukřivděně a útočit na systém demokratických pravidel a sankcí jako na princip. Nic lepšího, co by drželo státní systém pohromadě, zatím Chovanec, Zahradil ani jejich stranické mozkové trusty nevymysleli.

Marek Švehla: Příští vláda bez Babiše? Stále méně reálné

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte