Nový ministr zahraničí může změnit poměr sil v debatě o Dukovanech
 
JAKUB KULHÁNEK
Jakub Kulhánek, 2016 • Autor: ČTK

Příští týden by měla podle informací Respektu „bezpečnostní šestka“ ukončit práci na podmínkách, které budou zaneseny v bezpečnostním dotazníku ohledně rizika čtyř současných uchazečů o stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Do šestky patří kromě tří tajných služeb také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí. Na první pohled se nezdá, že by mohl nový ministr zahraničí situaci nějak zkomplikovat. Ale vláda a především ministr průmyslu Karel Havlíček už v tendru udělali tolik podivných obratů, že se vyloučit nedá nic.

Už samo rozesílání bezpečnostního dotazníku uchazečům je z logiky věci zbytečné, a proto vyvolává podezření. Zejména, když k němu bude uchazečům přibalena zadávací dokumentace. A to podle informací Respektu pořád platí. S dotazníkem se původně nepočítalo, do hry ho vpašoval ministr Havlíček. Po protestu opozice pak rozhodla Bezpečnostní rada státu, že se na něm bude podílet zmíněná „šestka“.

Reklama
Reklama

Jenže její práce je tak trochu nadbytečná. Ani jedna instituce dosud nezměnila nic na původním loňském závěru, že uchazeči nesmějí pocházet ze států, které jsou vůči Česku nebo EU či NATO v nepřátelském postavení, a že nesmí vyvolat pochyby, zda by po jejich vpuštění do soutěže nehrozilo z jejich strany vysoké riziko špionáže, korupce a dalších podobných jevů. Na faktu. že Rusko takové pochyby vyvolává, se shodli všichni a doporučili vyřadit firmu z této země ze soutěže.

Čtěte také: Z vedení Zaorálkova úřadu zmizí sociální demokraté

Bezpečnostní dotazník by byl odeslán, po šesti měsících by se vrátil - a nikdo z bezpečnostní šestky nepředpokládal, že jakákoli ruská odpověď cokoli změní na faktu, že tahle země je rizikem a do soutěže nepatří. Naopak, ruské vojenské manévry na hranici s Ukrajinou a nebezpečí válečného konfliktu to  jen podtrhly. Je samozřejmě otázka, proč bude dotazník doprovázen zadávacími dokumenty, ale vláda tvrdí, že jasně zdůrazňuje, že tahle fáze výběru nemůže být považována za nějaké, byť neformální vyhlášení soutěže. Není ovšem vyloučeno, že si to ruští právníci budou vykládat jinak.

A po akci vyvolané a prosazené kremelským příznivcem, prezidentem Milošem Zemanem, do téhle podivné aktivity vstupuje jako aktér nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Byť si krátce zadal s čínskou firmou CEFC a jejím vlivovým vstupem do Česka, má jinak celkem čistou minulost a nejvyšší bezpečnostní prověření. To ale pořád neznamená výhru. Protože bude hodně záležet na jeho bývalém šéfovi a dnes kolegovi Janu Hamáčkovi. Z médií je zřejmé, že Jakub Kulhánek je jeho člověk. A nový ministr zahraničí zřejmě udělá, co si bude Jan Hamáček přát. Aspoň ohledně stavby jaderného bloku.

Hamáček dosud drží „protiruskou“ linii. Ale odvoláním jasně proevropského a proatlantického Tomáše Petříčka po tlaku prezidenta dal najevo, že „umí ustoupit“. Pokud se začne šéf sociálních demokratů chovat stejně i v případě Dukovan, může tu být problém. Ministr vnitra a zahraničí jsou v bezpečnostní šestce dost těžká váha. Nemluvě o tom, že Hamáčkovi podléhá rozvědka ÚZSI, která dodala většinu argumentů do analýzy odmítající Rusko. Šéf služby Marek Šimandl názor jistě nezmění, ale Hamáček může analýzu ÚZSI zamlžit.

Je to samozřejmě zase jen popis rizika, nicméně jak už bylo řečeno: příprava na stavbu Dukovan už prošla řadou podivných událostí a klidně může přijít další překvapení. Jakub Kulhánek se zatím k Dukovanům nevyjádřil a není důvod předpokládat, že by jednání bezpečnostních institucí někam přetočil. Ale ukázat na jisté nebezpečí, vycházející ze způsobu a důvodu změny na postu ministra zahraničí, je na místě.

Čtěte také: Ministerstvo jsem nevykuchal, říká Petříček

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte