0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře27. 1. 20163 minuty

Nová lítačka je fígl Adriany Krnáčové

Primátorka potřebuje politický úspěch jako sůl

Dva dny to vypadalo na geniální fígl pražské radnice a ajťáků reprezentovaných Josefem Gattermayerem. Za pár milionů korun (maximálně za deset) vyřadit elegantně a zákonně ze hry podezřelou opencard, zastavit vysávání pražských financí společností Haguess, později eMoney Services, nezatížit milion pravidelných uživatelů pražské a přilehlé hromadné dopravy další byrokracií a nabídnout Praze elektronickou budoucnost při komunikaci s obyvateli - jak je běžné v řadě zemí na Západ a v některých i na Východ od nás.

Autor se zdrží podrobného rozboru nezodpovězených otázek, které předvedení lítačky provází. Zdrží, protože odpovědi připravuje pro tištěnou verzi Respektu, který vyjde v pondělí, a ještě piluje detaily svědčící o zuřícím konkurenčním boji, který sahá daleko za hranice naší metropole, a který má počátek ve velmi časných sametově porevolučních letech.  Ostatně jako většina tuzemských ekonomických a defraudačních problémů.

Reklama

Autor a s ním i pan Patizon se domnívají, že lítačka je jen gesto primátorky Adriany Krnáčové, která potřebuje politický úspěch jako sůl. Ani tak ne kvůli koaličním partnerům na radnici nebo opozičním konkurentům, z nichž se brzy mohou stát opoziční partneři nebo koaliční konkurenti. Možné je všechno, jednání o tom, kdo ovládne pražskou radnici, jsou složitá a na posty v radě si dělá zálusk většina současných zastupitelů.

Takže ještě jednou: primátorka potřebuje politický úspěch jako sůl kvůli svému vlastnímu hnutí a kvůli Andreji Babišovi. V Praze totiž zatím hnutí selhává. Dlouhodobá zákulisní šéfová pražské buňky Radmila Kleslová se ukázala pro Babišovu strategii „My s těmi zloději zameteme“ docela nepoužitelná - kvůli chamtivosti s níž sbírala placené funkce a smlouvy se státními a regionálními firmami. A Adriana Krnáčová vzbuzovala spíše rozpaky a pousmání. Praha je stále více pod kontrolou developerů, stavitelů a dodavatelských a poradenských firem než vedená politickou vizí.

Takže jedna zelená karta, která vytlačí červený korupční symbol, by mohla přinést tolik očekávaný úspěch. Zdá se ovšem, že primátorka se s nikým na fungování oné zelené karty nedomluvila. Její uvedení do systému MHD je mnohem složitější, než tvrdí.

Nemluvě o tom, že i tahle karta je stejně jako opencard potenciálním nosičem pro obrovské možnosti finančníků a obchodníků, jak se dostat k databázi více než milionu připravených zákazníků. Možná proto docela nenápadně primátorka při propagaci zelené lítačky ukázala i kreditní kartu ZUNO banky. Ale i k tomu víc v tištěné verzi.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].