Praha v karanténě
Autor: Matěj Stránský

Češi se zatím chovají příkladně, k porušování koronavirových nařízení dochází spíše ojediněle. Většina si uvědomuje, že situace je vážná. Stále je však také třeba připomínat, že omezení našich práv je velmi bolestivé. Nechceme se změnit v králíky, které je třeba jednou za čas podrbat za ušima - a šup zpátky do králíkárny.

V čase obětování osobní svobody ve jménu společného zdraví jsme všichni výrazně zranitelnější. Jedinec se ztrácí a nastupuje masa. Se strachem se dá snadno pracovat, rozehrávat hry proti někomu.

Reklama
Reklama

Jako s veřejným majetkem se nyní pracuje i se soukromím obětí koronaviru. Politici a někteří zdravotníci zřejmě chtějí zdůraznit, že dotyční nezemřeli jejich vinou, a tak nám sdělují detaily o životě zemřelých. “Pán bohužel zanedbal preventivní lékařskou péči, v jejímž rámci by se na nemoc přišlo dříve,“ řekla například České televizi o smrti skladníka z Frýdku-Místku ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová. Všichni tak víme, že dotyčný měl pokročilou rakovinu a ještě se společně pohoršíme, že nechodil k lékaři.

O seniorce, která nemoci také podlehla, zase na Twitter napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: “Smutná zpráva z VFN. Zemřela pacientka roč. 1949, od 22.3. hospitalizována s plicní chorobou. Měla další zdravotní problémy. Koronavirus u ní zjistili ve VFN. Bohužel se nakazila v rodině. Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou.”

V prvním případě bylo porušeno lékařské tajemství (okolí skladníka zná), v druhém se naznačuje, že rodina seniorku zabila, což jako občané neposoudíme, protože neznáme okolnosti nákazy. Vůči příbuzným je to dost necitlivé.

Samozřejmě se dá namítnout, že se tu plní jakási edukační role. Jenže za každým číslem je v tomto případě konkrétní člověk, jeho rodina, příbuzní. Lepší by tedy napříště bylo, kdyby se uvádělo, že dotyčný měl další vážné zdravotní komplikace, a hotovo.

V takto vypjatých dobách musíme svou citlivost k druhým pěstovat silněji než kdy jindy. V opačném případě hrozí, že se obětí viru staneme po citové stránce všichni.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2099

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte