jarvis_5e73dce1498e40c80aade50d
Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček, březen 2020 • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal

Situace je více než vážná. Česko se ocitlo v centru světového dění poté, co ruští agenti podle bezpečnostních složek spáchali teroristický čin na našem území. Musíme se bránit. V takovou dobu je nutné, aby česká politická reprezentace vystupovala jasně. Jen tak budeme srozumitelní Moskvě, ale i našim spojencům. Zatím se to však nedaří. Mimo jiné i kvůli tancům okolo cesty Jana Hamáčka do Moskvy.

Předseda ČSSD, který je zároveň ministrem vnitra a zahraničí, tvrdí, že v Moskvě ve skutečnosti nechtěl jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V. Prý to měl být zastírací manévr. Není ale vůbec jasné, co měl zastírat. Nepadlo jedno jediné srozumitelné vysvětlení. Proto ani tvrzení Jana Hamáčka nedává smysl.

Reklama
Reklama

Podezření, že si to vymyslel, aby nečelil kritice za to, že chtěl letět do Moskvy v době, kdy už vláda měla na stole informace o akci ruských agentů, tak stále sílilo. Premiér Andrej Babiš v pondělí na tiskové konferenci informoval, že Hamáček skutečně do Moskvy letět chtěl, ale on ho zastavil. To je vážný nesoulad, který nejde jen tak přejít.

Česko musí vědět, zda dvojnásobný ministr mířil do Moskvy, ačkoli byl vybaven všemi podstatnými informacemi o ruských agentech. Pokud ano, neměl by dál sedět ve vládě. Ocitli jsme se v situaci, kdy se můžeme jen domýšlet, jak všechno bylo. A to nejde. Buď lže ministr, nebo premiér. Poslanecká sněmovna a její výbory by se měly tímto rozporem zabývat a žádat vysvětlení.

Čtěte také: Tragédie Jana Hamáčka

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte