Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Fiala měl odmítnout Nejedlého účast na jednání se Zemanem

Hradní poradce s vazbami na Kreml byl přítomen na schůzce premiéra a prezidentova expertního týmu o bezpečnostně-zahraničních otázkách

Martin Nejedlý
 • Autor: Milan Jaroš
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Premiér Petr Fiala se o víkendu zúčastnil jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice, válce na Ukrajině a dalším otázkám z této oblasti. Je logické, že taková debata probíhá: premiér s prezidentem by se měli bavit a vyměňovat si názory, aby se pak nepřekvapovali různými postoji k důležitým tématům. Jenže jedním z mužů, kteří vedle Zemana usedli, byl - jak Respektu potvrdili další účastníci jednání - Zemanův poradce Martin Nejedlý. A to už je problém.

Nikdo jiný není v Česku tak spojován s vazbami na vládce v Kremlu jako právě on. Před časem to ostatně sám symbolizoval i fotkou Vladimira Putina na zadním krytu svého telefonu. Respekt v minulosti jeho ruské kontakty opakovaně popsal, navíc Nejedlý nemá na Pražském hradě status zaměstnance ani bezpečnostní prověrku. Prezident Zeman před časem řekl, že Nejedlého odposlouchávala tajná služba, kterou tím chtěl diskreditovat. Ve skutečnosti to však může znamenat, že Nejedlý představuje pro bezpečnost státu vážné riziko.

„Předseda vlády ČR se účastnil jednání s prezidentem ČR, který je v tématu zahraniční politiky jeho partnerem. Výsledkem takových jednání je mj. to, že všichni klíčoví ústavní činitelé mluví směrem k Ruskem vyprovokované válce na Ukrajině shodně, ČR je v zahraniční politice jednotná a patří k lídrům v podpoře Ukrajiny. Pravomocí výběru spolupracovníka prezidenta republiky premiér nedisponuje,“ odpověděl Fialův mluvčí Václav Smolka Respektu na otázku, proč premiér zasedl ke stolu i s Nejedlým.

Premiér samozřejmě nemá pravomoc schvalovat prezidentovi ty, kteří mu radí, ale měl by být schopný dát jasně najevo, že u debat o zahraničně-bezpečnostně-politické agendě s ním nemohou být v jedné místnosti lidé, jako je právě Nejedlý. Není totiž jasné, pro koho skutečně pracuje, není jasné, jak naloží s informacemi, které mají strategickou povahu. A není to ani dobrý signál vůči veřejnosti.

A když už si Fiala nedokáže u Zemana prosadit, aby byl k zahraničně-politické debatě přizván v první řadě ministr zahraničí Jan Lipavský, kterého prezident přehlíží, měl by aspoň najít sílu a odvahu říci u Nejedlého ne. Je to minimum, které může udělat pro bezpečnost země i politickou kulturu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].