0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře14. 8. 20192 minuty

Další Zemanův puč?

Dnešek je temný den pro českou demokracii. Voliči ztrácejí kontrolu nad správou země.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje Michala Šmardu ministrem kultury. Potvrdilo se tak, co všichni znalci Zemana čekali. Ústavu nedodrží ani tentokrát, respektovat výsledek svobodných voleb prostě nebude. Nicméně teď už jde o víc. V záloze je totiž jiná vláda.

Jan Hamáček vložil do vleklé situace kolem ministerstva kultury všechen svůj politický kapitál. Trpělivě čekal, ale zároveň jasně říkal, že jiné jméno než Šmarda nenavrhne. A zároveň naznačil, že kdyby se mělo odehrát jiné řešení, bude to už bez sociální demokracie. Pokud tedy nechce ztratit zbytky rysů své tváře, nemůže uhnout. A neměl by tak učinit ne kvůli sobě či ČSSD, ale kvůli zemi. Prezident nemůže přepisovat ústavu a když to nevadí zbabělému Andreji Babišovi, mělo by aspoň šéfovi sociálních demokratů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zemanovo „Ne“ přichází v den, kdy v Mladé frontě Dnes vyšel text, že někteří sociální demokraté jsou připraveni Babiše podporovat i ve chvíli, kdy Hamáček zavelí, že mají odejít. V MF Dnes je i rozhovor s Jaroslavem Foldynou, který plný vášně prohlásil, že ČSSD ovládla „neomarxistická pakáž“. Dále dodal, že Babiš s ním může počítat i nadále: „Za stávající situace bych vládu podpořil. I ze strategických důvodů. Nebo si umíte představit nějakou alternativu?” A prý s ním jdou další. Je tedy zřejmé, proč Zeman s klidem oznamuje, že ministra ČSSD nejmenuje. Politický puč je připraven.

Prezident nemůže přepisovat ústavu. Když to nevadí zbabělému Andreji Babišovi, mělo by aspoň šéfovi sociálních demokratů.

Zdá se tedy, že kapitán Jan Hamáček má na své straně důstojníky (vedení ČSSD a některé ministry), ale část posádky přeběhla k nepříteli. Jestli bylo těžké hrát rovnocenného partnera Babišovi a Zemanovi doteď, nyní je to téměř nemožné. Sociální demokraté v mnoha ohledech zabránili temným rejdům ANO, KSČM, SPD a Zemana (třeba při útoku na Bezpečnostní a informační službu), ale teď si budou muset sečíst všechna pro a proti a říct si, proč ve vládě, kde nemohou rozhodovat ani o vlastním ministrovi, setrvat. Tady nejde o ponížení ale o nemožnost vykonávat svou politickou roli.

Ale aby to nezapadlo, tohle je temný den pro českou demokracii. Voliči ztrácejí kontrolu nad správou země, protože si od reality odtržená skupina, která si myslí, že je víc než ostatní, uzurpuje pravomoci, na které nemá nárok.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].