Miloš Zeman na sjezdu ČSSD Miloš Zeman na sjezdu ČSSD; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje Michala Šmardu ministrem kultury. Potvrdilo se tak, co všichni znalci Zemana čekali. Ústavu nedodrží ani tentokrát, respektovat výsledek svobodných voleb prostě nebude. Nicméně teď už jde o víc. V záloze je totiž jiná vláda.

Jan Hamáček vložil do vleklé situace kolem ministerstva kultury všechen svůj politický kapitál. Trpělivě čekal, ale zároveň jasně říkal, že jiné jméno než Šmarda nenavrhne. A zároveň naznačil, že kdyby se mělo odehrát jiné řešení, bude to už bez sociální demokracie. Pokud tedy nechce ztratit zbytky rysů své tváře, nemůže uhnout. A neměl by tak učinit ne kvůli sobě či ČSSD, ale kvůli zemi. Prezident nemůže přepisovat ústavu a když to nevadí zbabělému Andreji Babišovi, mělo by aspoň šéfovi sociálních demokratů.

Reklama
Reklama

Zemanovo „Ne“ přichází v den, kdy v Mladé frontě Dnes vyšel text, že někteří sociální demokraté jsou připraveni Babiše podporovat i ve chvíli, kdy Hamáček zavelí, že mají odejít. V MF Dnes je i rozhovor s Jaroslavem Foldynou, který plný vášně prohlásil, že ČSSD ovládla „neomarxistická pakáž“. Dále dodal, že Babiš s ním může počítat i nadále: „Za stávající situace bych vládu podpořil. I ze strategických důvodů. Nebo si umíte představit nějakou alternativu?” A prý s ním jdou další. Je tedy zřejmé, proč Zeman s klidem oznamuje, že ministra ČSSD nejmenuje. Politický puč je připraven.

Prezident nemůže přepisovat ústavu. Když to nevadí zbabělému Andreji Babišovi, mělo by aspoň šéfovi sociálních demokratů.

Tweetni to

Zdá se tedy, že kapitán Jan Hamáček má na své straně důstojníky (vedení ČSSD a některé ministry), ale část posádky přeběhla k nepříteli. Jestli bylo těžké hrát rovnocenného partnera Babišovi a Zemanovi doteď, nyní je to téměř nemožné. Sociální demokraté v mnoha ohledech zabránili temným rejdům ANO, KSČM, SPD a Zemana (třeba při útoku na Bezpečnostní a informační službu), ale teď si budou muset sečíst všechna pro a proti a říct si, proč ve vládě, kde nemohou rozhodovat ani o vlastním ministrovi, setrvat. Tady nejde o ponížení ale o nemožnost vykonávat svou politickou roli.

Ale aby to nezapadlo, tohle je temný den pro českou demokracii. Voliči ztrácejí kontrolu nad správou země, protože si od reality odtržená skupina, která si myslí, že je víc než ostatní, uzurpuje pravomoci, na které nemá nárok.

Profil: Jak se Michal Šmarda ocitl uprostřed hry o další podobu české vlády

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte