0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře16. 8. 20234 minuty

Co by měl pochopit ministr Válek

Propad popularity vlády ohrožuje i politiku, bez níž se Česko neobejde

Málokterý z porevolučních politiků měl tak trefné jméno jako Jaromír Drábek. Někdejší ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 ve vládě Petra Nečase si skutečně jako takový drábek počínal a liboval ve výhrůžkách, jak sebere lidem sociální dávky a přinutí je pracovat. O tom sice mluvili i jiní šéfové zmíněného úřadu, politik TOP 09 se ale v hesle „na chudé přísnost“ zabydlel s pozoruhodným gustem. A pak se stalo to, co se v podobných situacích v politice často stává: ukázalo se, že přísnost chyběla na samotném Drábkově ministerstvu, z něhož si několik vysoce postavených úředníků udělalo kasičku.

Jsme zhruba o deset let dál a další vládní reprezentant TOP 09 zase předvádí, že politické a možná i sociální inteligence příliš nepobral. Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek nevidí nic zásadně špatného na tom, když si ředitel špičkové státní nemocnice tučně přivydělává jako lichvář.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Válek má jistě na kontě větší problémy, které neumí dobře vysvětlovat ani řešit, hlavně zoufalý nedostatek antibiotik. Postoj k minimálně eticky pochybnému byznysu ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Michala Stiborka je ale přesně tím druhem jednání, která bere lidem poslední zbytky chuti vládu podporovat. Demonstruje totiž totéž, co tak mistrně předváděl Drábek: nedostatek nějakého elementárního porozumění pro ty tam venku, kteří musí složitě řešit problémy běžného života, a tak nějak potřebují slyšet, že i na ty „nahoře“ je uplatňovaná přísnost.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc