1114CR_FRANCIE_ZEMAN_VLADA_TERORISMUS_BEZPECNOST_6_631
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka v Praze na tiskové konferenci po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. • Autor: ČTK

Pokud má česká Bezpečnostní rada státu sloužit jako formalita k uklidňování veřejnosti, pak v sobotní podvečer splnila svůj účel. Pokud má reálně zanalyzovat situaci a přinést nějaká rozumná řešení, pak jsme viděli v podání českého premiéra, prezidenta a několika ministrů docela tápání.

Miloš Zeman jako hlavní výstup oznámil, že už se konečně musí hlídat vnější hranice EU a vedení Unie už musí něco dělat. Proč ne, všichni potentáti musí něco dělat. Ochrana hranic je ale výlučnou pravomocí národních států a pokud někdo selhává, jsou to ony. To je důležité říct, abychom přestali házet odpovědnost na jiné. Pokud chce Zeman někoho umravňovat, měl by se vypravit do Řecko. A předem si řekněme, že to tam vzhledem k obrovskému počtu běženců a kondici Řecka krizi řešit nebude mít snadné.

Reklama
Reklama

Navíc pleteme hrušky s jablky. Riziko ze strany statisíců uprchlíků není teď o nic větší, než bylo v pátek ráno. Pokud něco mohlo útoku zabránit, pak to byla lepší práce tajných služeb a možná ochrana přístupů do Francie. Problém ale je, že svobodná společnost bude vždy velmi zranitelná a stěží bude reálné včas odhalit a eliminovat všechny její nepřátele.

Co když právě teď nesmyslně přísnou, ponižující detencí vyrábíme Česku nepřátele?

Tweetni to

Jisté je, že se musí státy EU snažit, aby riziku předcházely. To znamená perlustrovat uprchlíky, co to jde, a ty rizikové vyhostit. Potíž terorismu je ale právě v tom, že neznáme jeho přesné kořeny. Ministr vnitra Chovanec prohlásil, že české zavírání uprchlíků do detencí se ukazuje jako správné. Ale co když je to naopak? Co když právě teď nesmyslně přísnou, ponižující detencí vyrábíme Česku nepřátele?

Jako druhé řešení české politické špičky navrhují účast Česka na tažení proti Islámskému státu. Na otázku po detailech uvedl prezident poskytnutí nemocnice nebo chemické jednotky. Skutečně ale není Česko schopné podpořit mezinárodní jednotky víc, než jak to dělalo před pětadvaceti lety v Iráku?

Nejdůležitější informaci tedy nakonec přinesl na tiskovou konferenci šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jako jediný se snažil uklidnit potenciální antiislámské vášně. A prezident má možnost na jeho slova navázat: měl by změnit úterní plány a vyhnout se demonstraci islamofobů na Albertově. Podpořit v téhle situaci rasisty a xenofoby, kteří vůbec žádné řešení nenabízí, by byl politický faul prvního řádu.

Teror v Paříži

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte