Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Blackboxy a backdoory tajných služeb

Kdo bude kontrolovat zpravodajské služby

Jestli se ale poslanecká komise bude soustředit na to, co držel v ruce onen zaměstnanec Marek Přibil, Babiš vyhraje. • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jestli se ale poslanecká komise bude soustředit na to, co držel v ruce onen zaměstnanec Marek Přibil, Babiš vyhraje. • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Pět právníků. Pět právníků, které navrhne vláda a zvolí poslanci. Budou muset být starší čtyřiceti let. Mají to být bezúhonné, respektované osobnosti a měly by aspoň trochu rozumět tomu, jak fungují tajné služby. Kontroloři by měli vědět, proč používá BIS backdoory a k čemu budou Vojenskému zpravodajství blackboxy. Umíte si někoho takového představit? Ani autor textu, ani pan Patizon to neumí. Vláda a poslanci to ale myslí vážně.

Poslanci sice ve středu vrátili novelu zákona o zpravodajských službách a jejich kontrole do druhého čtení, ale nezdá se, že by se – pokud se tedy politici neprobudí - na novele měnilo v budoucnu něco podstatného. Správně přibude poslanecká kontrola civilní rozvědky (ÚZSI). Je to posun, ale dodejme, že stávající poslanecké kontroly BIS a Vojenského zpravodajství jsou bezzubé. No možná mají jeden zub.

Tajným službám se v poslední době, v rámci boje proti terorismu, organizovanému zločinu a hybridním hrozbám, docela zvýšily pravomoce. Můžou či brzy budou moci vejít za určitých okolností do - skutečného i virtuálního – soukromí každého občana, do jehož soukromí se tajné služby budou chtít dostat. Tahle moc by se v Česku měla kontrolovat. Podobně, jako je to třeba v Německu a mnoha dalších zemích. Nedá se to kontrolovat úplně, ale odpovědnost dohledu v těch zemích leží na zasvěcených a bezúhonných osobnostech, které mají právo dohlížet na aktivity tajných služeb. Nemůžou sice říct veřejnosti, co kontrolují, ale mohou říct, všechno je v pořádku, tajné služby vás bezdůvodně nešpehují. Nebo naopak. Abychom to těm kontrolorům věřili, jsou jimi ve světě voleny osobnosti s prestiží a důvěrou.

Vláda a poslanci si z nás dělají vážně legraci.

U nás to má být jak je napsáno v prvním odstavci. Najděte takového právníka. Je mu přes čtyřicet a není placen státem. Stěží může být advokátem, může totiž obhajovat někoho, o koho může mít tajná služby zájem, a potom nemůže dělat kontrolora tajné služby. Vylučuje to konflikt zájmů. Kolik právníků zbývá? Třeba Jiří Přibáň nebo Eliška Wagnerová? Klidně, ale měli by čas při tom, co teď dělají, studovat hory spisů BIS? Protože kontrolor tajných služeb má brát podle návrhu zákona dvacet tisíc korun měsíčně a tak je to pro právníka spíš nabídka vedlejšího pracovního poměru.

Vláda a poslanci si z nás dělají vážně legraci. Neexistuje žádný důvod, proč by měli být těmi nejodpovědnějšími kontrolory tajných služeb jen právníci. Může to být kdokoli, kdo má důvěru občanů a cítí se být schopen porozumět práci tajných služeb. Měl by to dělat z nadšení pro svobodu a obavy z jejího omezení. Měl by dostávat větší odměnu, aby bral tuhle práci vážně. Nejde o žádné prolétnutí několika papírů, ale o velkou odpovědnost za naše bezpečí.

Tak doufejme, že poslanci návrh zákona vrátili, aby vše znovu uvážili. A že to stihnou v tomto volebním období. Protože když ne, začne celé projednávání úplně od začátku a bůhví kdy. Kompetence tajné služby už mají, kontrolu ne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].