Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Benešová chce za nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Teď je na tahu Babiš

Dosavadní náměstek Pavla Zemana představuje spíše kontinuitu

První náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž • Autor: ČTK
První náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž • Autor: ČTK

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová si našla svého muže do čela státního zastupitelství. Po nečekané rezignaci Pavla Zemana – který ji při svém nedávném odchodu obvinil z opakovaných tlaků na svoji osobu - padla její volba na Zemanova dlouholetého zástupce Igora Stříže. Pro Benešovou to byl od začátku favorit, teď ho tedy chce tedy oficiálně navrhnout vládě ke schválení.

Když v roce 2011 nastupoval Zeman do vedení zastupitelství s cílem žalobu odpolitizovat a konečně začít vyšetřovat politickou korupci, vybral si Stříže jako svoji pravou ruku. Na rozdíl od Zemana, který do té doby působil v zahraničí v Eurojustu (zabývá se stíháním přeshraniční kriminality), znal Stříž mnohem lépe místní prostředí. Svého času zblízka sledoval, jak Zemanova předchůdkyně Renata Vesecká pomohla zastavit pro Topolánkovu vládu vyšetřování údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka, a tím ji de facto zachránila před pádem. Viděl také, jak jsou šikanováni státní zástupci, kteří se tomu vzepřeli - a nutno dodat, že je vždy hájil.

Sázkou na Stříže Zeman demonstroval, že staré časy ohýbání práva končí, jeho povolání byl signál dovnitř celé soustavy. Stříž má svoji hlavu a poměrně dost zkušeností na to, aby si nyní kazil reputaci tím, že by šel vládě na ruku, pokud by byl vybrán. V tomhle směru může spíše představovat kontinuitu.

Oproti Zemanovi má ale zároveň několik handicapů: neumí tak dobře jazyky, je o generaci starší a často je mu předhazováno, že působil v prokuratuře před rokem 1989. S Marií Benešovou se zřejmě nebude tolik dostávat do konfliktu: netajil se tím, že střety jeho nadřízeného s ministryní mu přijdou zbytečné, respektive snažil se spíše hledat domluvu.

Otázkou samozřejmě je, jestli Stříž vládou nakonec projde. Premiér Andrej Babiš z něj není nadšený, radši by hledal nejvyššího státního zástupce mimo systém. Z jeho okolí prosakují zprávy,  že ve státní zástupce nemá důvěru - může propadat paranoie, že se na něj ještě do voleb něco může objevit. Mít ve vedení žaloby člověka z venku by pro premiéra představovalo větší jistotu.

Vládu tak asi brzy čeká bojovné hlasování a Stříže nejnapínavější dny v jeho pestrém profesním životě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].