Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Babiš opět u soudu prohrál. Je agentem StB, a tak to zůstane

Může se dál formálně soudit, i když se jiného verdiktu nedočká

Premiér Andrej Babiš, prosinec 2019 • Autor: ČTK, Deml Ondřej
Premiér Andrej Babiš, prosinec 2019 • Autor: ČTK, Deml Ondřej

Bratislavský krajský soud v úterý v obnoveném líčení zamítl žalobu předsedy hnutí ANO a poslance Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Soud musel respektovat dřívější verdikt slovenského Ústavního soudu. Andrej Babiš se může soudit teoreticky dál, jen musí změnit žalovaného – místo dosud žalovaného Ústavu paměti národa to může zkusit na ministerstvo vnitra. Naději však nemá.

Agent Andrej Babiš s krycím jménem Bureš je zmíněn ve 12 různých svazcích vedených StB. Rekonstrukce záznamů podle historiků jednoznačně prokazují, že nemůže obstát Babišova dlouholetá obhajoba, že jeho spolupráce nebyla vědomá a že se s estébáky scházel k nevinným pohovorům o dovozu fosfátů.

V dokumentech, jež se zachovaly, je přesvědčivý popis tzv. vázacího aktu z 11. listopadu 1982. Záznam velmi podrobně vykresluje, v jaké situaci Babiš nedochovaný dokument o spolupráci podepsal v bratislavské vinárně U Obuvníka. Zachovaly se i výpovědi agenta StB Bureše -  třeba ten, kde se podle záznamu svěřuje estébákům, že v Tuzexu jsou nachystané videorekordéry jako úplatek pro lidi z Podniku zahraničního obchodu. Tuto výpověď o poměrech v tehdejších komunistických lukrativních podnicích dokládají také další spisy.

Dokumenty o Babišově agentství tvořily souvislou řadu důkazů, které expremiéra usvědčovaly. Problém soudů byl v minulosti v tom, že jeho řídící důstojníci z StB v procesu tvrdili, že si vše vymysleli, a soudy na Slovensku na základě jejich svědectví vynášely rozsudek, že Babiš nebyl vědomým agentem. Jenže slovenský Ústavní soud, k němuž případ doputoval, před čtyřmi a půl roku rozhodl, že výpovědi estébáků nelze brát jako věrohodné a že je zapotřebí řídit se písemnými důkazy. A ty mluví přesvědčivě v neprospěch českého expremiéra.

Andrej Babiš tedy může formálně žalovat, jak už bylo řečeno, místo slovenského Ústavu paměti národa – což dělal doteď – tamní ministerstvo vnitra, což říkají soudy. Právní podrobnosti soudního rozhodování, kdo má být žalovaná strana, nemá smysl popisovat. I kdyby Babiš s novou žalobou na ministerstvo vnitra přišel, musí soudy na základě nezvratného rozhodnutí Ústavního soudu – a řady dalších rozsudků – dojít k jedinému závěru. Andrej Babiš byl dobrovolným a vědomým agentem StB Burešem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].