0:00
0:00
16. 12. 20154 minuty

Andrej Babiš při střetu zájmů nehlasoval. Ale málo

Jak rozhoduje ministr financí na vládě o věcech, které se týkají jeho Agrofertu

Je to tak trochu záhada. Andrej Babiš říká, že se zdržuje na vládě hlasování ve věcech, které se týkají zájmů jeho impéria Agrofert. Ministr Jiří Dienstbier říká, že se ministr Babiš zdržuje docela často, ale že neexistuje seznam absencí hlasu ministra financí.

Z oficiálního dokumentu, který zveřejnil server Demagog.cz, jenž se snaží mapovat lži, polopravdy a manipulaci v projevech politiků, vyplývá, že se Babiš zdržel za dva roky působení ve vládě hlasování všehovšudy sedmnáctkrát. Což ani zdaleka neodpovídá objemu věcí, které projednávala vláda a v nichž mohl existovat střet zájmů.

↓ INZERCE

Agrofertu vzrostly od okamžiku, kdy Babiš vstoupil do vlády, dotace z předloňské miliardy na 1,6 miliardy korun v loňském roce. Vláda, ministři a vládní úředníci projednávali a schválili stovky zpráv, rozhodnutí a podmínek, které se týkají čerpání evropských i tuzemských dotací Agrofertem, přesněji řečeno jeho dceřinými společnostmi.

Respekt o tom zveřejnil v aktuálním čísle obsáhlou analýzu. V ní nešlo o to pátrat, zda si Andrej Babiš „přišel na nějaký balík peněz“. Šlo o to ukázat vadnost systému, který umožňuje majiteli největšího tuzemského příjemce dotací zároveň o těchto dotacích rozhodovat. To samo o sobě je špatné bez ohledu na to, „na kolik si Babiš přišel“.

Autor: HN, Martin Svozílek

Jediným argumentem Andreje Babiše, že nejde o střet zájmů, je právě to, že se zdržuje hlasování. Je to slabý argument, ale proč ne. Pak bychom ovšem měli mít přehled, kdy a jak majitel Agrofertu hlasoval. Jediný dokument, vytvořený na základě informací z Úřadu vlády a portálu Česká justice, zveřejnil už zmíněný Demagog.cz. A z něj vyplývá, že se Babiš nezdržel řady hlasování, které se týkají jeho podniků – třeba obchodů se státním podnikem Čepro, Lesy ČR nebo vytvářením podmínek na řadu zemědělských dotací, které čerpá i Agrofert (abychom mohli být konkrétnější, je nutné zkontrolovat tisícovky vládních hlasování a pochopit, čeho se vlastně týkala).

Andrej Babiš se třeba zdržel dvou hlasování o poskytování dotací Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem a hlasování o přehledu „čerpání finančních prostředků“ z fondu. Kvůli možnému střetu zájmů – Agrofert by mohl čerpat dotace z tohoto fondu. Veřejně přitom Agrofert tvrdí, že o podporu z tohoto fondu nežádá. Záhada. Je Babiš ve střetu zájmu, nebo ne?

Babišův střet zájmů je v obecné rovině tak zřejmý, že o něm mluví i on sám. Jeho vládní kolegové by měli být ve střehu a mít přehled, o čem by neměl majitel Agrofertu vůbec rozhodovat. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek říká, že fakt, že by se kolega Babiš zdržel jen sedmnácti hlasování, „je divný, protože opravdu dost často na vládě upozorňuje na střet zájmů“. Ale přesně prý neví.

Ve střehu je i Evropská unie, která ovšem nemůže zasahovat a nakazovat, jak máme střet zájmů Andreje Babiše omezit. Nicméně žádná zásadní debata mezi českými a evropskými institucemi na toto téma neprobíhá. V článku Babiš sobě v tištěném Respektu jsme napsali, že se do věci chystá vložit bývalý Babišův náměstek přes „dotace“ Lukáš Wagenknecht a „pošle stížnost EU“. Nepošle, špatně jsme si jeho slova vyložili.

Systém přidělování dotací a evidence jejich čerpání jsou tekutými písky. Jako první je zmapoval v Česku server Hlídací pes - a i z jeho obsáhlého pátrání vyplývá, že je v nich málo tvrdých dat, která by mohla prokázat, nebo vyloučit, že Babiš nějakým způsobem zneužívá svou politickou funkci k přímému vlivu na přidělení dotací a různých finanční „bonusů“ pro Agrofert.

Ale veřejnost by měla mít možnost si udělat sama svůj vlastní názor a dostávat průběžně potřebné informace – včetně toho, jak kdy hlasoval Babiš a jeho vládní kolegové z ANO ve věcech, které mohou přinést zisk Agrofertu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].