Zrada soudce Robertse
Obamově klíčové reformě nestojí už nic v cestě
Demokracie může být stará několik staletí a stále se přít o roli jednotlivých institucí. „Jenom proto, že pár lidí z Nejvyššího soudu rozhodne, že něco je ‚ústavní‘, ještě neznamená, že to skutečně ústavní je,“ komentoval nečekaně živě americký senátor Rand Paul. Ve Spojených státech se rozhodovalo o osudu reformy zdravotnictví, nejdůležitějšího zákona, který prosadil Barack Obama. Nejvyšší soud k velkému překvapení i samotných demokratů platnost zákona zajišťujícího poprvé v historii ve Spojených státech všeobecné zdravotní pojištění potvrdil. Republikánská opozice – jak příkladně ukazuje Paul – reagovala emocionálně.
Spojené státy jsou jedinou vyspělou demokracií, kde donedávna neexistovalo všeobecné zdravotní pojištění. Tuto v Evropě, Kanadě nebo na Novém Zélandu samozřejmou instituci se pokoušel zavést už Franklin D. Roosevelt, pod tlakem farmaceutické a lékařské lobby z ní ale raději couvl. Zdravotní pojištění na federální (celostátní) úrovni se stalo vysněným cílem americké levice, zuby si na něm ale vylámal kdekdo včetně Billa Clintona. Barack Obama zákon o jediný hlas prosadil v prvním roce svého prezidentování, republikány ovládané státy unie ale okamžitě podaly žalobu k Nejvyššímu soudu. Všechno viselo na vlásku až do letošního posledního červnového týdne.
Na příběhu amerického zdravotnictví je dobře vidět, jak se americká demokracie liší od zbytku západního světa. Odpůrci zákona napadli jeho ústavnost v bodě, který je třeba v Evropě téměř bezkonfliktní. V centru jinak velmi komplikovaného zákona je povinnost každého občana Spojených států nějakou pojistku uzavřít, a to pod hrozbou pokuty. Motivem je solidarita nebo – ekonomičtějším jazykem – rozložení nákladů. Jenom účastí všech Američanů na pojištění se cena pojistek může dostat na úroveň dostupnou všem.
Pro dobrou polovinu americké společnosti je ale takový požadavek útokem na svobodu. Podle žaloby se federální vláda díky němu dostává do pozice, kdy může občanům nařizovat, aby nakupovali zboží u soukromých firem (pojišťoven). Kam to povede, nebudeme napříště nuceni ze zákona nakupovat třeba jenom americká auta? ptají se odpůrci.
Nejvyšší soud rozhodl proti takovým obavám. Zdravotní pojištění je podle něj mimořádný případ nesrovnatelný s běžnou ekonomickou aktivitou a pokuta za odmítnutí pojištění spadá podle názoru soudců pod pravomoc Kongresu stanovit federální daně. Soud rozhodl těsným poměrem 5:4, když dosud systematicky konzervativní soudce John Roberts jmenovaný do funkce Georgem W. Bushem hlasoval se svými liberálněji orientovanými kolegy. Jeho „zrada“ rozlítila opozici asi nejvíce.
Skutečnost, že nějaký zákon prošel, ještě neznamená, že zůstane platný navždy. Republikáni burcují své voliče před nadcházejícími prezidentskými volbami. Jenom republikánský prezident a Kongres mohou zajistit, aby Američané mohli zůstat svobodně bez pojištění.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].