Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Překvapení v justici

Pokud jde o justici, dnešní den je plný překvapení. Dvojnásobně bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula oznámil, že po odvolání z funkce šéfa pražských žalobců přestává být i prostým žalobcem.

Jeho náměstek Libor Grygárek odchází jak z postu státního zástupce, tak z místa náměstka pražského vrchního státního zastupitelství. Žalobci tak přicházejí o tandem, který v Česku pět let určoval do velké míry podobu spravedlnosti. Dnes už je soudně potvrzeno, že i ty nejzávažnější případy byly pod jejich vedením vyšetřovány velmi liknavě, alibisticky nebo schovávány do šuplíků. Což byl pro tuzemskou spravedlnost opravdu velký problém.


Jejich odchod je tedy dobrou zprávou - a překvapením hlavně proto, že se rozhodli ve chvíli, kdy nebylo jasné, kdo nahradí čerstvě odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. To se týká především Libora Grygárka.  

Mohl to být kdokoli z politiků kdo jeho kariéru ještě nějakou dobu podpoří –  třeba i v jiných významných funkcích. Libor Grygárek je přitom velmi ambiciózní. Znamená to, že se s velkou pravděpodobností s předstihem před veřejností i částí politiků dověděl, že se novým ministrem stane někdo, u koho nebude mít šanci. A zjistit to mohl pouze od někoho z okolí premiéra. Při podezření, že Rampula a Grygárek dlouhá léta zametali kauzy ve prospěch politiků, je to zlověstná spekulace.

Dnes už i veřejnost ví, že novým ministrem spravedlnosti se stane Pavel Blažek (ODS). Ve světle předchozí spekulace se zdá,  že nový šéf rezortu justice dá ve státním zastupitelství přednost novým a důvěryhodným lidem.

Jestli to před týdnem při odvolání ministra Pospíšila vypadalo, že lidé kolem premiéra chtějí za každou cenu zabránit změnám mezi žalobci, dnes je tu naděje, že tak hrozné to být nemusí.

Naopak je velmi pravděpodobné, že Pavel Blažek nechá otevřenou bránu Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a jeho návrhům na změny, které dají státním zástupcům svobodu a nezávislost k prosazování zákonů a spravedlnosti.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2606
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte