Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Překvapení v justici

Pokud jde o justici, dnešní den je plný překvapení. Dvojnásobně bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula oznámil, že po odvolání z funkce šéfa pražských žalobců přestává být i prostým žalobcem.

Jeho náměstek Libor Grygárek odchází jak z postu státního zástupce, tak z místa náměstka pražského vrchního státního zastupitelství. Žalobci tak přicházejí o tandem, který v Česku pět let určoval do velké míry podobu spravedlnosti. Dnes už je soudně potvrzeno, že i ty nejzávažnější případy byly pod jejich vedením vyšetřovány velmi liknavě, alibisticky nebo schovávány do šuplíků. Což byl pro tuzemskou spravedlnost opravdu velký problém.

Jejich odchod je tedy dobrou zprávou - a překvapením hlavně proto, že se rozhodli ve chvíli, kdy nebylo jasné, kdo nahradí čerstvě odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. To se týká především Libora Grygárka.  

Mohl to být kdokoli z politiků kdo jeho kariéru ještě nějakou dobu podpoří –  třeba i v jiných významných funkcích. Libor Grygárek je přitom velmi ambiciózní. Znamená to, že se s velkou pravděpodobností s předstihem před veřejností i částí politiků dověděl, že se novým ministrem stane někdo, u koho nebude mít šanci. A zjistit to mohl pouze od někoho z okolí premiéra. Při podezření, že Rampula a Grygárek dlouhá léta zametali kauzy ve prospěch politiků, je to zlověstná spekulace.

Dnes už i veřejnost ví, že novým ministrem spravedlnosti se stane Pavel Blažek (ODS). Ve světle předchozí spekulace se zdá,  že nový šéf rezortu justice dá ve státním zastupitelství přednost novým a důvěryhodným lidem.

Jestli to před týdnem při odvolání ministra Pospíšila vypadalo, že lidé kolem premiéra chtějí za každou cenu zabránit změnám mezi žalobci, dnes je tu naděje, že tak hrozné to být nemusí.

Naopak je velmi pravděpodobné, že Pavel Blažek nechá otevřenou bránu Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a jeho návrhům na změny, které dají státním zástupcům svobodu a nezávislost k prosazování zákonů a spravedlnosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].