0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
17. 7. 20123 minuty

Po spravedlnosti policie?

Premiér už nějaký čas projevuje vážné symptomy.
Author: Archiv
Premiér už nějaký čas projevuje vážné symptomy.
Premiér už nějaký čas projevuje vážné symptomy. Author: Archiv

Události rozběhnuté telefonátem Miroslava Kalouska vyšetřovateli podezřelého nákupu CASA se rozhodně neuklidňují. Právě naopak. Premiér Petr Nečas dnes na adresu Petra Lessyho prohlásil: „Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné,“ řekl Nečas a dodal, že Lessyho jednání nerozumí. "Respektive bych řekl, že se obávám, že mu začínám rozumět až příliš dobře.“

↓ INZERCE

To je poměrně silné a navíc nešťastné vyjádření. Těch se ostatně v posledních dnech vyrojila celá řada. Není tajemstvím, že lidé z ODS a TOP 09 vidí ve všem, co udělaly Věci veřejné, nějaké jejich spiknutí. Škoda, že to nevnímají jako sebekritiku, protože tuto stranu nechali poměrně dlouho ve vládě. Lessy byl jmenován ještě Radkem Johnem, a to v  řeči vládních politiků znamená, že jim musí i sloužit. Možná se řídí hezkým pořekadlem: Podle sebe, soudím tebe.

Petr Lessy není hrdina, není dokonalý šéf policie a dopustil se řady chyb. Jednou z nich je, že vystoupil s tím, že i jemu volal ve věci vyšetřování Miroslav Kalousek, až týden poté. Telefonát se ale odehrál a zatímco u Kalouska prokazatelně víme, že několikrát lhal, o Lessym to nevíme. Takže je více důvěryhodná jeho verze, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování. Fakt, že se Lessy ohrazuje proti politickým tlakům a hájí své lidi, je pak naprosto logický a srozumitelný, byť občas nešťastně formulovaný. Na tom není nic aktivistického. Spíše je smutné, že se ministr vnitra Jan Kubice, který obdobné jednání zažil ze strany vlády ČSSD, nedokáže za policisty postavit.

Premiér Nečas zřejmě není ten druh politika, který chce, aby mu justice a policie sloužila. Ostatně i policisté dnes přiznávají, že vyvíjejí větší aktivitu při stíhání mocných, protože předchozí vlády o to viditelně nejevily zájem. To, že Nečas nechce, aby mu někdo sloužil, ale ještě neznamená, že zůstává stranou. Je evidentně přesvědčen o tom, že je třeba zabránit tomu, aby justice a policie nesloužila „těm druhým“. Přesně tak svůj postup kdysi vysvětloval i Mirek Topolánek a zlomilo mu to vaz.

Paranoia je v české politice velmi nakažlivá a smrtelná nemoc. Premiér už nějaký čas projevuje vážné symptomy a uvidíme, kam až to povede. Každopádně teď promeškal ideální příležitost, aby se zachoval jako státník. V tak rozjitřené době, kdy po odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je napnutá justice, a po telefonátech Miroslava Kalouska i policie, se měl zachovat jako zklidňující prvek. Tedy tvrdě zkritizovat Miroslava Kalouska (v lepším případě ho odvolat), vyzvat policejního prezidenta, aby se vystříhal komentářů a policisty uklidnit, že mají jeho plnou podporu.

Místo toho vydal vyjádření, kterým se jasně staví na jednu stranu sporu. Policisté teď budou nepochybně ještě nervóznější, že se na Lessyho něco chystá. Pokud ano, hrozí tu vážný konflikt veřejnosti, policie a justice na jedné straně a politiky na straně druhé. A to je snad nejhorší varianta, kterou si lze představit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].