Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Pavel Bém může klidně spát

Vyšetřovací komise kauzy Opencard odvedla dobrou práci, ale bývalí radní jsou za vodou

Připravuje se něco, co se týká dennodenního života obyvatel i návštěvníků metropole, a nemáme o tom opět žádné informace • Autor: Karel Cudlín
Připravuje se něco, co se týká dennodenního života obyvatel i návštěvníků metropole, a nemáme o tom opět žádné informace • Autor: Karel Cudlín

Podáme trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou, která vážně pochybila při dozoru na vyšetřování možné korupce v případu Opencard, oznámila poslanecké komise. Tato věta má v sobě mnohem závažnější sdělení, než je policejní šetření jedné podezřelé státní zástupkyně.

A potom tu máme další nález komise. Policie a státní zástupci nevyšetřovali skutečné viníky kauzy Opencard. Což už víme, teď na to máme i politicko-úřední razítko od poslanců. Někdejšího primátora Pavla Béma a jeho radní to ovšem nemusí nijak znepokojovat.

Vyšetřovací komise velmi dobře pojmenovala chybu Dagmar Máchové. Ta rozdělila velmi fundované a podrobné trestní oznámení, které před pěti lety podala na průběh zakázky Opencard pražská zastupitelka Jana Ryšlinková, na několik dílčích případů a tím prakticky znemožnila vyšetření případu v celém kontextu a v souvislostech, které do sebe zapadaly. Dílčí „pátrání“ nedávala prakticky žádný smysl ani šanci na úspěch. Radním stačilo vypovědět, že si nic nepamatují – což většina z nich udělala – a pak už jim policisté řízení Máchovou dali pokoj.

Poslanci z komise zároveň otevřeli poměrně bolavou ránu české spravedlnosti, či spíše žaloby. Na to, že jsou velké případy rozdělovány nesmyslně na malé kauzy, upozorňovali policisté – kteří museli státní zástupce poslouchat – už od půlky minulé dekády. Jen namátkou jmenujme vyšetřování polozapomenuté kauzy biolíh, kdy sociálnědemokratická vláda připravila ve veřejné zakázce systém, jenž šel při výrobě této látky na ruku spřízněným velkopodnikatelům.

Pavel Bém • Autor: HN
Pavel Bém • Autor: HN

Policisté po rozdělení kauzy neměli šanci odhalit motivaci politiků. Jinými slovy, pokud bude Máchová vyšetřována a případně obviněna, měly by být vyšetřovány a obviněny desítky státních zástupců z éry Renaty Vesecké a Vlastimila Rampuly.

Veřejnost ale více zajímá, jaký podíl měli v zakázce – která byla možná až desetinásobně přeražená – pražští politici v čele s Pavlem Bémem. Tak to komise nezjistila; a ani nemohla.

Případ, jehož počátky jsou staré více než deset let, už v tomto ohledu nikdo nevyšetří. Pokud by se tedy radní nerozhodli hromadně přiznat. Důkazy a indicie, které existují, nestačí k tomu, aby policie někoho obvinila; a nové už objeveny nebudou.

Nenašla je logicky ani komise, a tak v hodnocení případu dodala onu opatrnou větu, že skuteční viníci nebyli vyšetřováni. Komisaři recyklovali větu soudce, který už dílčí část Opencard soudil, a při vynášení rozsudku dodal, že před soudem měly stanout větší ryby.

Pavel Bém tedy může na Opencard zapomenout; a budeme zvědavi, jak dopadne vyšetřování Romana Janouška a jeho vazeb na „Bémův magistrát“. Zatím to pro někdejšího primátora vypadá dobře. Policie ani po skoro třech letech vyšetřování Janouška z ničeho neobvinila.

Ale třeba se známý pražský politický lobbista zhroutí ve vězení, kam právě nastoupil a začne mluvit. Pan Patizon, který mě dobře zná, říká, abych tu trapnou ironii do blogu nezatahoval. Tak vážně – komise poslanců neodvedla špatnou práci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].