Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Kuba premiérem?

První místopředseda ODS by neměl předbíhat

Martin Kuba • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Martin Kuba • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V ODS je stále častěji slyšet, že příštím premiérem by měl být Martin Kuba. Je to prý logické, protože je prvním místopředsedou občanských demokratů. Co ale může vypadat logické z pohledu strany, nedává moc smyslu při pohledu z venku.

Tato vláda vznikla s tím, že chce mimo jiné bojovat proti kmotrovství a klientelismu. Martin Kuba přichází z jižních Čech, kde měl léta pověst loutky místního kmotra Pavla Dlouhého. Ona pověst byla tak věhlasná, že Kuba v tomto kraji prohrál více méně všechny volby, které se prohrát daly. Veřejnost mu jinými slovy řekla: Dost.

Jeho výstup do nevyšších pater politiky se nepodařil přes vůli voličů, ale díky jeho šikovnému taktizování - Petru Nečasovi pomohl porazit vnitrostranickou rebelii. Nečas z něj za to udělal člena vlády a pomohl mu tak stát se prvním místopředsedou ODS. Kubova popularita uvnitř strany roste, protože se snaží se všemi vyjít. Tak dlouho například hrál na ješitnou strunu Václava Klause, až získal jeho vyjádření, že by právě Kubu rád viděl jako příštího šéfa ODS.

Z pohledu občanských demokratů tedy jasný šéf vlády. Ale to nestačí. Nemělo by se zapomínat, že Kuba nemá od voličů žádný mandát. Nesedí ve sněmovně - a jak už bylo řečeno, neuspěl ani v krajských volbách. Pokud se pravici podaří sestavit kabinet, bude její mandát velmi slabý sám o sobě. V parlamentu jej bude podporovat dva a půl strany (LIDEM ani nekandidovala ve volbách) plus řada nezařazených poslanců. Kdyby měl navíc vládu řídit nezvolený politik, bylo by to už absurdní divadlo.

Martin Kuba zřejmě od své strany dostane příležitost přesvědčit voliče, že už není kmotrovskou loutkou. Nebude to mít vůbec snadné, i když česká politika mnohokrát ukázala, že voliči jsou ochotni zapomenout mnohé, pokud se víc bojí kandidáta konkurence. Kuba by si proto měl počkat a nepředbíhat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].