39 profil vitaskova
39 profil vitaskova • Autor: Respekt

Aleně Vitáskové, předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ), hrozí deset let vězení. Podle policie a žalobců pokryla šéfka jedné z nejmocnějších tuzemských institucí před rokem a půl podvod dvou místních solárních magnátů, který jim měl vynášet po dobu dvaceti let roční zisk kolem stovky milionů korun.

Je to komplot a pomsta, tvrdí Alena Vitásková – jdou po mě právě solární baroni, proti jejichž dotacím jsem začala bojovat. Jenže dotace do obnovitelných zdrojů se staly v posledních pěti letech nelítostným bojištěm, na něž zatím doplácejí lidé, kteří chtějí využívat nezávislé zdroje, a vydělávají na něm velcí energetičtí hráči. A Alena Vitásková, již teď policie navrhla obžalovat ze zneužití pravomoci, je jednou z klíčových postav této války.

Tento odstavec si autor blogu vypůjčil z půl roku starého článku Respektu. Nic se nezměnilo. Jen to, že tehdy byla Alena Vitásková obviněna, dnes je obžalována a v pondělí stane před soudem. S dalšími devíti lidmi, kteří se na podvodu za celkem dvě miliardy korun podíleli. Je to první velký soud s majiteli solárních elektráren, kteří narýžovali v roce 2010 právo na závratné dotace na budoucí provoz.

Uvádění elektráren do provozu je dodnes nepřekonanou ukázkou, jak se ve spojení politických kompetencí a hrabivosti, podnikatelských peněz a strachu či úplatnosti úředníků dají vydělat velké peníze. Vlastně to bylo jednoduché, politici tehdy nezměnili jednoduchou větu v zákonu – ta věta by dokázala českým poplatníkům ušetřit v letech 2010 – 2030 sto padesát miliard korun, které jdou dnes do kapes provozovatelů solárních elektráren, v čele z největším z nich, společností ČEZ.


Obrovský boom solárů, zatížený zbytečnými dotacemi na roky, ochromil rozvoj energetiky, která je stále postavena na překotné likvidaci zásob uhlí, na dovozu plynu z Ruska nebo na stavbě rizikových jaderných elektráren. I kdyby byly tyto elektrárny sebebezpečnější, produkují jaderný odpad, se kterým si tato země neví rady a který se může stát problémem pro desítky dalších generací. Přeplacená alternativní energie zvýšila nadbytečně cenu elektřiny a pro spořivé Čechy a Moraváky se stala synonymem zlodějny, která zatěžuje jejich peněženky. Že je uhelná, jaderná nebo plynová energie zatěžují ještě více, tím už se příliš nezabývali.

Soud z Alenou Vitáskovou samozřejmě dotace do kapes solárních baronů nezastaví. Nezmění ani odmítavý pohled většiny politiků nebo tuzemských expertů na sofistikované využívání energie ze slunce, vzduchu nebo odpadů nebo na potřebné rozbití moci velkých energetických společností. Opět v čele s ČEZ, které spolu s úřadem Vitáskové ovlivňují zásadně cenu elektřiny – nikoli čistá energie.

Nicméně veřejné projednávání jednoho – zatím údajného - solárního podvodu před soudem může ukázat systém, jak k podvodům docházelo a čí vinou se platí zbytečné dotace. Kdyby to nepřineslo už nic jiného než poučení pro budoucnost, bylo by to fajn.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte