Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Gentlemani v politice?

Boj o tvář a lídra pravice vypukl

Bohuslav Svoboda • Autor: Karel Cudlín
Bohuslav Svoboda • Autor: Karel Cudlín

Postup pražské TOP 09 dlouho nedával logiku. Proč bortí koalici s ODS, když nemají připravený alternativní plán? Proč jdou proti Bohuslavu Svobodovi, se kterým měli společný cíl, tedy očistu Prahy? Až vyjádření Zdeňka Tůmy z TOP 09 to vše objasňuje.

Zřejmě by se v Česku nenašlo mnoho lidí, kteří by si o zdejší politice nemysleli, že je to svinstvo. Bohužel. Mnohdy vidíme věci horší, než jsou, dává nám to zřejmě naději, že svět má aspoň nějaký řád.

Zdeněk Tůma (někdejší kandidát TOP 09 na post pražského primátora) teď ale zveřejnil informaci, která svědčí o tom, že zdejší politika na tom není tak zle. I když nepochybně to znovu budou mnozí interpretovat jako pravý opak.

Když se na konci roku 2011 podařilo Bohuslavu Svobodovi najít v ODS skupinu zastupitelů, kteří už nechtěli hrát podle kmotrovských not, přišel za TOP 09 s nabídkou, sestavit koalici. Zástupci topky a zejména Tůma se odhodlali k nebývalému gestu: nechali mnohem menší straně primátorský post. Součástí dohody (což nyní Tůma zveřejnil) bylo gentlemanské ujednání, že Svoboda nebude v dalších volbách kandidovat. Z pohledu TOP 09 logický požadavek, primátor je vlastně jediná viditelná pozice v Praze, takže nechtěli dát ODS zadarmo vítězství ve volbách.

Existenci této dohody nyní potvrdil i Svoboda. Máme tu tedy v české politice nebývalý jev. Jedna strana (TOP 09) se dobrovolně vzdá větší moci a jeden muž (Svoboda) se vzdá šance na druhý mandát. To není mocenský kartel, který tu známe z jiných případů. Obě části dohody něco ztrácejí, obě riskují, že se jejich rozhodnutí nevyplatí. Na rozdíl od opoziční smlouvy také nemění pravidla, která by je udržela u moci navzdory vůli voličů.

Fakt, že Svoboda tuto dohodu zrušil, kazí jeho obraz gentlemana. Udělal chybu. A neobstojí tvrzení, že dohoda platila jen mezi ním a Tůmou. Ten prý už nechce kandidovat, takže Svoboda může. Za prvé, jak Svoboda ví, že zástupce TOP 09 nezmění názor? Za druhé, muselo mu být zřejmé, že taková dohoda se uzavírá mezi stranami a ne jedinci. To by postrádalo smysl. A za třetí, v krajním případě se měl s TOP 09 domluvit, jestli dohoda platí i nadále, nebo ne. S tím se bude muset Svoboda vypořádat, protože to nepůsobí příliš důvěryhodně.

Za těchto okolností se lze těžko divit TOP 09, že se rozhodla ukončit spolupráci. Což ovšem nic nemění na tom, že jí toto rozhodnutí zřejmě vážně poškodí. Veřejnost nemusí dohody dvou stran moc zajímat. Skrz média sledují velmi nepřehledný spor, kde létají silná slova (navíc obě strany mají v něčem pravdu a v něčem ne) a nikoli návrhy na věcná řešení. TOP 09 položila městskou vládu a neměla předjednanou alternativu. Tak se vlastní nepřipraveností ocitla ve vzduchoprázdnu, čímž přebírá plnou odpovědnost za nastalý zmatek. Každopádně boj o tvář a lídra pravice skutečně vypukl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].