Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Exkluzivně: Nový svědek proti Dalíkovi

Co vedlo k obvinění známého lobbisty v korupčním případu Pandur

Po již známé výpovědi rakouského zástupce zbrojovky Steyr Stephana Szücse, že si lobbista Marek Dalík řekl v případu předražených armádních obrněnců Pandur o čtyřistamiliónový úplatek, přišel další klíčový průlom. Podle informací Respektu provedl minulý týden v USA ve spolupráci s americkými bezpečnostními složkami náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze Adam Bašný výslech důvěryhodného svědka, který zcela potvrdil Szücsova slova.

Stejně jako on do protokolu vypověděl, že Dalík si skutečně o úplatek řekl. Bezprostředně poté, co se Bašný s těmito novými informacemi vrátil, se policie rozhodla Dalíka okamžitě zatknout. Už totiž nešlo pouze o poněkud vratké tvrzení proti tvrzení (Szücse a Dalíka, který naopak korupční žádost popíral), na základě čehož lobbistu nebylo možné obvinit, aby případ u soudu obstál.

Druhá, na Szücsovi svědectví nezávislá výpověď, teď naopak vytvořila společně s dalšími podpůrnými indiciemi uzavřený kruh důkazů, který policii umožnil konat a Dalíka zadržet. Na návrh dozorujícího státního zástupce Jana Kořána dnes bude obvodní soud v Praze 4 rozhodovat o uvalení vazby na Dalíka, protože policisté se bojí jeho útěku mimo Česko.

Dalík totiž v minulých týdnech v zemi zcela utlumil své aktivity a plánoval nový život v italském Monte Argentariu, kde má podle všeho dům. Detektivové se báli, že by tam mohl odjet a oni by ho jen složitě dostávali před zdejší jurisdikci. Mezi Českem a Itálii sice existuje vzájemné vydávání obviněných, celý proces by ale mohl trvat řadu měsíců, což by vyšetřování značně zkomplikovalo.

Policie, i když by se to mohlo nabízet, nicméně Dalíka neobvinila z úplatkářství. Detektivové mu nejsou schopni prokázat, že jednal po domluvě a ve prospěch s těmi, kteří mohli na rozdíl od něj přidělení zakázky reálně ovlivnit, tedy politiky.

Dalíka tak zatím stíhají kvůli podvodu (na rozdíl od prokázání úplatkářství nemusí u podvodu dokázat, že jednal v něčí prospěch). Podvod měl spočívat v tom, že lobbista za úplatu nabízel ovlivnění něčeho, co ovlivnit nebyl schopen (tedy uzavření obchodu na dodávku Pandurů pro českou armádu). V případě odsouzení hrozí Dalíkovi, který trvá na své nevině, až desetiletý trest.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].