Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
Káže vodu a bere miliony
Káže vodu a bere miliony

Nezvykle zplihlí politici sociální demokracie, politicky korektní ODS, která - řečeno slovy jejího místopředsedy - nebude populisticky tancovat na troskách politické kariéry Davida Ratha, a tradičně agresivní Miroslav Kalousek. Tak vypadal obrázek, který nám včera v hodinách následujících po zatčení Davida Ratha nabídlo televizní zpravodajství. Zatím samozřejmě není jasné, jaký vliv bude případ mít na politické rozložení sil, bezesporu jej ale ovlivní.

Jednak ovlivní pohled na politickou diskusi jako takovou. David Rath byl výraznou postavou, především jako velký „moralista“, do jehož role se sám a velmi nuceně postavil. Rád rozmlouval a sem tam i psal o tom, jak jsou všichni jeho oponenti prohnilí a jak on je vzorně čistý. Pokud je teď skutečně vinný, a zdá se to jasné, Češi se díky němu na vlastní oči přesvědčili, jak bezostyšně se dá lhát v politice. Jistě, o lhářích se mluví v každé hospodě, Rath ale dotáhl přetvářku od řečnického pultíku do naprostého mistrovství.

To může mít dva důvody: buď je skutečně tak cynický, anebo jeho chování bylo a je jistou normou ve světě velké politiky jdoucí ruku v ruce se světem velkých peněz. Rath viděl ležet ve svých Hostivicích a okolí zvaném Středočeský kraj miliony, tak se pro ně zvedl. Ovšem dnes a denně se z novin dozvídáme, že kolem nás leží stamiliony a dokonce miliardy třeba ze stavby pražského dálničního okruhu. Kdo obhospodařuje tyhle peníze? Není to ten, kdo dovolí, aby se tyhle peníze tak snadno ztrácely? Pokud se politici začnou po zatčení Ratha těchto otázek bát, bude to jen dobře.

Nejvíc ale efekt Rath dopadne na samotnou ČSSD. Kdy asi poprvé v parlamentu vystoupí její lídři s proslovem o tom, jak je koalice zkorumpovaná? Kdo teď bude mít odvahu převzít tuhle roli po Davidu Rathovi? A co asi tak od svých soupeřů uslyší? Patrně průpovídky typu – ehm, to už jsme někde slyšeli. To už tady říkal pan Rath. Napřed zkontrolujte, co vám kdo dává od krabice od bot. Politická diskuse je hra na okamžitý efekt, kde je nutné jakýkoliv argument přebít ideálně něčím, co oponenty shodí nebo rovnou zesměšní. A v tomto směru se bude ČSSD z Ratha ještě dlouho oklepávat.

Sociální demokracie ale možná bude v ještě daleko větším problému. Pokud je pravda, že policie našla pod podlahou u Rathů doma další miliony (podle iDnes.cz třicet), nepůjde případ smést coby jedno selhání jedné zlodějny. Miliony v krabici, tajná skrýš pod podlahou, půlroční práce policie na rozkrývání organizované skupiny, bezostyšné lhaní voličům přímo do očí - to zní jako atributy politicko-kriminálního thrilleru, který zřejmě zasáhne celou stranu. Najednou jsou tu otázky, na které se bude předsedovi ČSSD velmi ztuha odpovídat. Je možné, že o tak organizované skupině nikdo ve straně nevěděl? Proč si Sobotka a spol. víc nevšímali velkorysých investic do nemocnic a zámků, které Rath ve svém úřadě rozjel? Proč nikomu ve straně nevadili velmi podezřelí lidé a praktiky, jimiž se Rath obklopil a na které novináři už déle upozorňovali? Jakou roli v tom hráli další lidé z vedení ČSSD? Nešly nějaké peníze z korupce i na financování strany?

Hlavně poslední otázka se bude velmi obtížně vyvracet. Rath byl jedním z nejmocnějších lidí ve straně, chtěl zůstat hejtmanem a připravoval se na volební kampaň. Peníze k krabic od bot a pod podlahou se k tomu hodily a investovat je do znovuzvolení znamenalo jen logicky „sklidit“ později další krabice. My teď jen můžeme čekat, kdo bude z obrovského problému ČSSD profitovat: jestli komunisti nebo zase nějaké Věci veřejné. Česká politická scéna se opět dostává do pohybu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].