Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Ve víru aktualit

Místní politici mají dovolenou, tak o čem si budeme číst?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„V dnešních denících nejsou žádné aktuality,“ vypořádal se v ranním televizním pořadu jistý novinář s otázkou, co jej v tisku zaujalo. Pohrdnul glosováním moderátorem nabízeného útěku čtyř tygrů ze sanfranciské zoologické zahrady, při němž jeden z nich zabil člověka. Skutečně. V českých novinách to dnes vypadá, že se nic neděje.

Místní politici mají dovolenou, tak o čem si budeme číst?

Tak třeba, že český fotbalový útočník Milan Baroš dal po čtyřech měsících opět gól, hokejová hvězda Jaromír Jágr po deseti zápasech gólového půstu dokonce dva. Začaly výprodeje v hypermarketech a francouzského prezidenta Sarkozyho pronásledovali při jeho dovolené v Egyptě paparazziové. To už jsou lepší aktualitou tygři.

Opravdu není o čem psát? Před týdnem schválila Topolánkova vláda nový trestní řád. Pravda, týden je na aktualitu hodně dlouhá doba, ale o aktualitu opravdu jde. Vždyť trestní řád se mění skoro po padesáti letech a pravděpodobně stejně dlouhou dobu bude určovat nám a hlavně našim potomkům, co je trestné, co smí a nesmí dělat. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se při jeho tvorbě snažil rozvířit odbornou i laickou diskusi, vždyť jde o předpisy, které nám podstatným způsobem lajnují naše životy. Jakási diskuse proběhla, nový návrh se bude probírat ve sněmovně. Ale přece jen si povšimnutí zasloužil – třeba novináře by mělo zajímat, proč v něm zůstal paragraf „pomluva“, zbraň na jejímž základě mohou být novináři kriminalizováni, zbraň, kterou v posledním roce využívá s velkou radostí hlavně šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Ale taky někteří podnikatelé…

Téměř bez povšimnutí – po pětidenním svátečním půstu bez novin - zůstalo další týden staré rozhodnutí vlády. V Česku se nebude nijak omezovat hazard a dokonce ten nově se rozjíždějící na internetu dostane zelenou, respektive, budeme se dál tvářit, že se nic neděje. Loterie, hrací automaty, videoterminály, sázkové kanceláře, kasina – letos se v tomto byznysu protočilo přes sto miliard korun. Kolik z nich pocházelo ze zločinu nikdo neví, ale bude jich hodně, místní zákony jsou tak měkké, že k praní špinavých peněz přímo vybízejí. Taky je otázka, kolik milionů naházeli do automatů gambleři, kteří si předtím pořídili pár bankovek na hru tím, že vyloupili pár aut, ukradli pár mobilů, prošmejdili odložené kabáty v restauracích nebo vytrhli nepozorné ženě kabelku. Není to - pravda - žádná aktualita, vláda rozhodla už tak dávno, tak proč se k tomu vracet, důležitější je zveřejnit, že opilý myslivec zastřelil svého kolegu, protože se to stalo včera.

Pár dnů před vánocemi se událo mnohem víc velmi důležitých věcí a vzhledem k několikadenním prázdninám bez novin neměly být zapomenuty. Byli jmenováni noví šéfové důležitých policejních jednotek. Proběhlo další kolo jednání o nákupu obrněných transportérů pro českou armádu za dvacet miliard korun. Koruna na nějakou dobu zastavila svůj strmý růst. Byl vybrán nový ředitel Lesů ČR, bohatého a strategického státního podniku, který v současnosti prochází ohněm lobbystických tlaků. Ale to už „dávno“ nejsou žhavé aktuality.

Během psaní těchto řádkou přestali být aktualitou i kalifornští tygři. Tygří samičku – zabijáka zastřelili policisté hned po útoku na člověka, zbylé tři odchytili a vrátili do klecí. Novinkou na informačních serverech je, že prezident Klaus získal Puškinovu medaili.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].