Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

To není žert

Na rozdíl od Beckettových hrdinů vyhlížejících tajemného Godota, Česko již dlouhou dobu čeká na konkrétní postavu, Milana Kunderu

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Přijde? zeptal by se Estragon. Nepřijde? zaváhal by Vladimír, druhý protagonista z Beckettova „Čekání na Godota“. Obdobná atmosféra nejistoty panovala v českých médiích poslední dva týdny. Na rozdíl od Beckettových hrdinů vyhlížejících tajemného Godota, Česko již dlouhou dobu čeká na konkrétní postavu, Milana Kunderu.

Naděje, že se slavný spisovatel v Praze objeví, postaví před televizní kamery a zježené mikrofony či alespoň poskytne několik tiskových rozhovorů, skutečně ožila. A to v podobě prosáknutí utajované zprávy, že autor proslulého románu „Žert“ obdrží letošní Státní cenu za literaturu. Což se stalo 25. října.

Podobně jako v roce 1994, kdy dostal cenu Jaroslava Seiferta, se však Kundera pouze omluvil. V historii udělování prestižních ocenění není prvním ani posledním. I zmíněný Samuel Beckett osobně nepřevzal ještě významnější literární cenu – Nobelovu. Jako důvod uvedl svoji plachost a neschopnost vystoupit před publikem. Kundera nic podobného neuvádí. Ve svém eseji „Nechovejte se tu jako doma, příteli“ se však plněním role celebrity zabývá.

Za autora i témata, jež ho oslovují a jsou mu blízká, podle něj především mluví jeho knihy, tak proč je znovu vysvětlovat anebo se díky nim předvádět. Kundera totiž především uvažuje o studu, této lidské vlastnosti, jež v době bezprecedentně veřejně probíraných intimit slavných i obyčejných lidí, nenávratně mizí. Ať už díky mobilům, internetu, osobním kamerám, reality show či nenasytnému mediálnímu zájmu o senzaci za každou cenu.

Spisovateli přitom jde o jednu ze základních věcí, jež dělaly člověka člověkem. Neboli stud chránit své soukromí, myšlenky, zvyky či záliby před zraky i sluchy neznámých lidí, a tím se neproměnit v možná zajímavý, ale takovýmto modelem chování stále více podmíněný objekt, jenž se už nemůže soustředit na hledání v sobě, ale na reakce svého okolí.

Kunderou zvolené ústraní nadto neznamená nějakou čechofobii, aroganci, odrodilost od české věci, pokrytectví, jak se v jeho rodné zemi často připomíná. Podobně se chová i v zahraničí či ve své domovské Francii, kde jeho způsob života už dávno akceptovali. Mimochodem když se Becketta v jednom ze dvou rozhovorů, které za svůj dlouhý život poskytnul, zeptali, co si myslí o svém díle, odpověděl zcela jasně: „Můj názor není důležitý, teď je to na čtenářích."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].