Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Takhle pálí guma

Vášniví řidiči vyrazili v sobotu večer už podruhé během letošní zimy do boje proti „šikaně na silnicích“.

Značka omezení rychlosti • Autor: Repro
Značka omezení rychlosti • Autor: Repro

Asi dvě stovky šoférů se spojily do kolony na magistrále okolo Prahy, aby protestovaly proti zavedení „padesátky“ na tazích protínajících okraje města. Na webu mluví o tom, že řízení je vášeň a argument, že menší rychlost sníží v domech v okolí dálnice hluk, vyřizují poznámkou „k smíchu“. „Místní lidé by spíš uvítali plastová okna nebo protihlukový tunel,“ prohlásil po akci její organizátor Jan Schremer.

Vliv pár stovek lidí, kteří vnímají dopady městského automobilismu (v němž “jedeme“ prakticky všichni) s touto prostotou, nemá smysl přeceňovat. Přesné studie z místa ještě nejsou k dipozici a možná by se dalo diskutovat, že někde je padesátka zbytečně přísná. Ale to hbité přehození komplikované odpovědnosti za osobní dopravu na ty, jejichž svět kdysi proťala nějaká silnice, je pozoruhodné už teď.

Podobně se totiž – až na výjimky - dlouhá léta prezentuje na nejvyšší úrovni samotné město Praha. Radnice vždy bagatelizovala stížnosti obyvatel na hluk a špínu z automobilů, stejně jako studie, které varovaly, že život v okolí magistrály je zdraví nebezpečný. Rozčíleným chlapíkům v koloně můžeme poděkovat především za to, že primátorův (a svého času i premiérův) slogan „automobily jsou prostě trend“ předvedli v jeho ryzí podobě - i s  dovětkem o ohrožení svobody. A to ještě do debaty pořádně nenaskočily návrhy, aby v centru města rychlost spadla na (v některých městech již osvědčenou) „třicítku“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].