Glosa•22. 9. 2009•3 minuty
Tady se mámy nedovoláš
Během dnešního dne odešle pražská redakce serveru idnes.cz na českou policejní inspekci nenápadný dopis, který si ve víru denní agendy zaslouží alespoň pár slov navíc.
Policie si na zvláštní zájem zadělala předminulý víkend během zákroku proti demonstraci příznivců squattingu na pražském Albertově.
V tuto chvíli nemá smysl se vracet ke sporům o to, zda je lepší pozorovat v ulicích Prahy zkázu domů, spadlých do kolonky „spekulativní kapitál“ nebo raději po vzoru těch liberálnějších měst v Evropě tolerovat nezvané nájemníky, kteří v nich hledají prostor pro svou verzi městského života. Po dvou týdnech zůstává ve vzduchu to, o čem není sporu: policie podle svědků na Albertově opět přepálila tvrdost a zákrok doprovodila zbytečným ponižováním demonstrantů, z nichž podstatná část jevila (alespoň na poměry v západní Evropě) známky skoro státotvorné mírumilovnosti.
Mezi zadrženými, jimž policisté upírali právo zavolat svým blízkým a kteří byli nesmyslně hodiny a hodiny drženi pod zámkem byl i zpravodaj idnes.cz Pavel Eichler. Přestože policie věděla, že je v práci (ukazoval uniformám novinářský průkaz a některé z policistů dokonce znal) zadržela ho a upírala mu nejen právo zavolat advokátovi, ale neslitovala se ani před prosbou, že by potřeboval uklidnit svou matku, protože díky zadržení prošvihl společnou schůzku a ona na něj marně čeká). Místo vrácení mobilu se dozvěděl, že „dostane přes držku“ a pobyl v cele plných 15 hodin.
Eichler v tom nebyl sám (a na rozdíl od ostatních demonstrantů neputoval před zrychlený soud, protože policie po protestech kolegů zrušila jeho obvinění). Problematičtější oběť ponižování by ale policie hledala jen těžko. V cele skončil příjemný, dobře oblečený a korektní novinář, který uposlechl všechny policejní výzvy a ukázkově se legitimoval. Dvaatřicetiletý Eichler navíc už patří ke generaci, u níž – na rozdíl od mnoha o deset let starších spoluobčanů – vyhasl obraz uniformy coby zákeřného nepřítele ve službách nenáviděného státu. Zbytečné urážky si vyslechl muž, který je součástí mocného týmu nejprodávanějších novin v zemi.
To všechno je důležité, protože desítky svědeckých výpovědí (a koneckonců i osobní zkušenosti autora tohoto textu) ukazují na to, že podobné jednání je dodnes na českých služebnách normou a že zejména slabší soupeři z řad divočejší mládeže nebo sociálně slabých skupin zažívají – a dělo se tak i na Albertově - v celách solidní peklo. Na rozdíl od Eichlera mu ale zpravidla čelí mlčky, bez kolegů a právníků v zádech (a my se můžeme jen dohadovat, kam se tyto zkušenosti ukládají).
„Papíroví“ novináři si někdy na práci kolegů z webových redakcí stěžují, vyčítají jim nemístnou povrchnost, touhu po senzacích a jiné problémy spojené s prací pod mimořádným časovým tlakem. Tentokrát by ale měl idnes inkasovat uznalou pochvalu. Na rozdíl od tištěného mateřského deníku si ve vztahu ke squatterům a jejich příznivcům odpustil klišé o konfliktu svědomitých majitelů domu s nepřizpůsobivou chátrou, zadržení vlastního redaktora popisoval věcně a svou stížnost motivuje i vědomím, že v podobné situaci jako redaktor byli, jsou – a nepochybně budou – i další lidé s omezenou možností se bránit.
Teď jen zbývá sledovat, jak stížnost dopadne. Věci stojí jako vždycky velmi jednoduše: potřebujeme vědět, kdo je za přepálené způsoby odpovědný, co ho to bude stát a jak se policie vybaví pro příště.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].