0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
23. 10. 20083 minuty

Prodám šimpanze. Zn.: Praha a okolí

Internet se stal místem, kde se zákony a smlouvy o ochraně ohrožených druhů zvířat porušují ve velkém.

tresnak
Autor: Respekt
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Dva nosorožci, dva tygři, třináct primátů, ocelot, kdokodýl a nekonečné hejno exotických ptáků. Čerstvá zpráva Mezinárodního fondu pro blaho zvířat (IFAW) ukázala, že internet se stal místem, kde se zákony a smlouvy o ochraně ohrožených druhů zvířat porušují ve velkém. V nepřehledné elektronické síti se člověk nabízející nebo kupující pod rukou přísně chráněnou opici snadno ztratí. Inspektoři IFAW monitorovali obchody se zvířaty na serverech několika zemí šest týdnů a za tu dobu narazili na 1400 podezřelých transkací.

↓ INZERCE

Je to smutné zjištění. Ochrana ohrožených druhů v jejich přirozených podmínkách se často nedaří kvůli místní politické či ekonomické situaci, pro část z nich však představuje naději právě přísná regulace mezinárodního obchodu. Internet ale výrazně ztěžuje možnost kontroly a vymáhání práva.

Zpráva by neměla vyústit ve volání po zákazech, život na síti se reguluje obtížně a represe není vždy ku prospěchu věci. Určitou inspiraci, jak se k problému postavit, nabízí přístup největší světové aukční síně eBay. Provozovatel stránky, na níž se podle zjištění IFAW odehraje největší množtví podezřelých prodejů, oznámil, že od příštího roku zakáže svým uživatelům nabízet a prodávat výrobky ze slonoviny.

Ten přístup je sympatický tím, že nespočívá na kličkování a čekání na případný zákrok zvenči, ale naopak na přijetí zodpovědnosti i s rizikem, že někteří zákazníci odejdou jinam. V této souvislosti je zajímavé se letmo podívat, jak se zvířatům daří na českém internetu. Výrobky ze slonoviny inzertní a aukční servery nabízejí vcelku běžně, některé z nich mají dokonce pro tento účel zřízenou zvláštní kategorii (www.odklepnuto.cz). Starožitník z Olomoucka nedávno prodával tři vyřezávané sloní kly za stovky tisíc korun.

A během chvilky tu člověk narazí i na jiné velmi zvláštní inzeráty. „Šimpanz za milé přijetí“ hlásá čtrnáct dní starý inzerát s fotografií na www.onlineprodej.cz, na dalších serverech mu pak dělá společnost třeba nabídka mláďat drobné jihoamerické opičky malpy kapucínské.„Miminka přijít s papír práce, včetně zdraví certifikátu,“ slibuje text, evidentě strojově přeložený z cizího jazyka.

Dodejme, že pořídit si legálně šimpanze je co do obtížnosti srovnatelné s nákupem těžkého kulometu, ne-li téměř nemožné. Samozřejmě není vyloučené, že inzeráty lžou a mají jen důvěřice obrat o peníze, ale to na věci nic nemění. Provozovatelé inzertních serverů by zkrátka měli v oblasti obchodu s ohroženými druhy přijmout zodpovědnost a kontrolovat nabídku. Podobně jako by si nedovolili vpustit na své stránky dětskou pornografii.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].