Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Překvapivý Klaus

V posledních letech jsme si zvykli slýchat Václava Klause jako muže, který se vždycky rád sveze na populistické vlně. Tentokrát ale mile překvapil, když se zastal Romů proti urážlivým výrokům předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

V posledních letech jsme si zvykli slýchat Václava Klause jako muže, který se vždycky rád sveze na populistické vlně. Tentokrát ale mile překvapil, když se zastal Romů proti urážlivým výrokům předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Je to záblesk Klause z první poloviny devadesátých let, kdy ještě dokázal říkat většině i nepříjemné zprávy.

„Nechci trivializovat romskou problematiku, já vím, že to je složité. Nechci planě moralizovat, ale moc bych prosil všechny naše politiky, aby se nevezli na vlně laciného populismu, aby neakceptovali předsudky nemalé části české veřejnosti,“ prohlásil Václav Klaus v televizi. A dodal, že já „něco takového u pana Čunka prostě cítím“.

Prezident reagoval na slova lidoveckého předsedy, který na otázku čtenáře, jak si získat pomoc od státu, odpověděl: „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák.“

Prezidentova slova jsou o to sympatičtější, že z podobných výroků neplynou žádné body. Stačí se podívat na jakékoli diskuse na internetu (naposledy při on-line rozhovoru s Jiřím Čunkem na aktuálně.cz), aby bylo zřejmé, kde stojí většina Čechů.

Klaus tak jde proti vox populi, ale i proti případným volitelům z KDU-ČSL, kteří zatím ve většině za Jiřím Čunkem stojí. Pravda, do volby prezidenta je daleko, ale u Václava Klause každý krok, kterým vybočuje ze svého obrazu pro-popularitu-udělám-všechno, mile překvapí.

Tím spíše, že se kdysi přidal na stranu národovců, kteří popírali zdejší romský holocaust v koncentračním táboře Lety u Písku. Tehdy se k tomu ale evidentně uchýlil jen (ne že by to tím bylo méně odpudivé) proto, že zpochybňování událostí v Letech kritizoval Evropský parlament. A jak známo, pro prezidenta je každá rána Unii dobrá.

K Jiřímu Čunkovi se už téměř vyjadřovat nechce, jeho kladný přínos politice je naprosto nulový. Na odborná či politická témata mluví jako absolvent mateřské školy a lidovce zdecimoval do skupinky lidí, kteří nemají nic jiného na práci, než hájit předsedu. Tak si to jen shrňme: Muž s xenofobními myšlenkami a podezřelý z korupčního skandálu by rozhodně neměl být místopředsedou vlády.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].