Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Pozor, vyváží se kejda

V úterý slavili Romové svůj svátek - mezinárodní den Romů.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V úterý slavili Romové svůj svátek - mezinárodní den Romů, kdy si na celém světě připomínají svoji svébytnou identitu jazyka a kultury pod modro-zelenou vlajkou s rudým kolem. Zatímco ještě před dvěma lety českým Romům přála Strana zelených za jejich „přínos pro celou naši zemi“, letos o gratulantech není moc slyšet. Nakonec důvodů k oslavám ani moc není.

Jednak se do vlády vrátil Jiří Čunek, který se nočním vystěhováním romských obyvatel v domovském Vsetíně proslavil natolik, že ho zmiňuje i kapitola o porušování lidských práv ve světě ve výroční zprávě amerického ministerstva zahraničí a pak: v pondělí se na krajském úřadě na jihu Čech definitivně rozhodlo o nové „ekonomičtější“ úpravě památníku romských obětí holocaustu v Letech u Písku.

Prasečák zkrátka zůstane stát tam kde je, vždyť podle ministra financí Miroslava Kalouska je pro český rozpočet odhadovaná miliarda vynaložená na jeho odstranění naprosto nereálnou částkou, zato se má prý opravit cesta k památníku a kolem vysázet alej stromů, protože jak na krajském úřadě přece jen uznávají „když se vyváží kejda, šíří se pach z vepřína“.

Zkrátka nejsme už víc jak deset let schopni najít způsob jak ostudný vepřín odstranit a člověka až mrazí, co si ještě v souvislosti s památníkem věnovaným romskému utrpení vybudovaném na místě koncentráku, kde česká správa tábora nechala doslova shnít desítky dětí ještě vyposlechne. Pro místní romskou menšinu a vlastně nejen pro ni, to ale také není dobrý vzkaz: Česká společnost není sto uctít utrpení svých spoluobčanů a prostě nebere Romy jako své partnery vážně.

Nakonec se o Romech s despektem vyjadřuje nejen člen vlády Čunek, ale s pochybou si přisadil i sám český prezident Klaus, když likvidační lágr v Letech odmítl označit jako koncentrační, protože šlo prý jen o pracovní tábor. A to k velké radosti extremistické Národní strany, která Romy tradičně napadá, zakládá gardu a chodí si popovídat do parlamentu s předsedou bezpečnostního výboru Františkem Bublanem.

Za této situace si nezbývá než přát, než aby měli Romové trpělivost a nevzdávali soužití s námi. Protože co se týče památníku, který má symbolizovat úctu, vzájemný respekt a svým způsobem je jistým klíčem ke všemu ostatnímu, k odstranění vepřína jednou prostě stejně dojít musí. Zkrátka se to sluší a patří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].