Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Nejlepší americký export

Celovečerní film o animované rodince Simpsonů podle očekávání dobývá světová kina. Politici by měli být týmu kolem Matta Groeninga vděční. Už léta jim zadarmo vylepšuje v zahraničí mediální obraz země.

Celovečerní film o animované rodince Simpsonů podle očekávání dobývá světová kina. Politici by měli být týmu kolem Matta Groeninga vděční. Už léta jim zadarmo vylepšuje v zahraničí mediální obraz země.

Ne nadarmo byl Homer Simpson před čtyřmi lety červnu v internetovém hlasování vyhlášeném BBC zvolen největším Američanem všech dob. Zvítězil nad Abrahamem Lincolnem, Martinem Lutherem Kingem a dalšími ikonickými postavami americké historie. Výsledky ankety byly vyhlášeny před televizní debatou přenášenou stanicemi z deseti zemí, která měla řešit otázku, co si svět myslí o USA. Tři měsíce po invazi do Iráku to bylo horké téma a někdo by mohl vítězství lenocha, nekňuby a opilce mdlého rozumu interpretovat jako projev antiamerikanismu.

Je to ale právě naopak. Homer Simpson je jedním z nejlepších vývozních artiklů země, která si svou image soustavně poškozuje například tragicky vedenou válkou nebo porušováním lidských práv na Guantanámu. Ukazuje Spojené státy jako zemi, kde se přes proklamované omezování osobních svobod pořád daří přesně cílené, ostré satiře jako nikde jinde. V novém simpsonovském filmu se objevují trefné špílce například na omezenost Arnolda Schwarzeneggera, boj rockových hvězd proti globálnímu oteplování nebo monstrózní špiclování telefonních hovorů ze strany NSA.V Británii mají Ano, pane ministře, ale tradice ostrého politického humoru je stále nejsilnější v USA.

Míra svobody humoru je lakmusovým papírkem svobody jako takové. Současné směřování nejsilnějšího státu světa mne nenaplňuje zrovna blahem. Ale čas opravdu se bát o Spojené státy by nastal v případě, pokud by se humor typu Simpsonů nebo South Parku ocitl na černé listině.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].