Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Glosa

Naper to do Ratha

michal blazek
Výtvarník Michal Blažek • Autor: ČTK

michal blazek
Výtvarník Michal Blažek • Autor: ČTK
Lidi v galerii se smějí, ale vtipného na tom vůbec nic není, je to celé naopak hodně nechutné. Zastřel si svého poslance, vyzývá v pražské síni NoD ústecká výtvarná skupina Czakra a návštěvníkům dává k dispozici vzduchovku, tři náboje a terče v podobě fotografií dvou stovek českých poslanců. Nejvíc průstřelů hlavy má zatím Paroubek,TopolánekRath, až výstava skončí, její autoři fotografie pošlou jednotlivým poslancům, aby prý věděli, co si o nich národ myslí.

Ehm. V této zemi je spousta povolání, jehož zástupci v člověku vyvolávají vztek, bezmoc, agresivní touhu si to s nimi ručně vyřídit, ať už je jednou provždy od nich pokoj. Rozstřílené tváře politické elity dnes na výstavě leckomu přijdou jako dobrý humor, ale smáli by se lidi i ve chvíli, kdyby se fotografie poslanců vyměnily třeba za portréty revizorů, taxikářů, exekutorů nebo fotbalových reprezentantů? Byl by k smíchu nápad poslat takovému Barošovi pro inspiraci snímeček jeho obličeje s dírou mezi očima?

Žijeme v čase, kdy se současné umění čím dál více vymezuje vůči politikům a naopak. Oba světy na sebe narážejí, radikalizují se a hloupnou. U politiků byl vrcholnou ukázkou tohoto procesu příkaz pražského magistrátu zrušit galerii Art Wall, protože se jim jedním z ironických projektů pletla do jejich fanfarónských plánů s olympiádou. A u výtvarníků je největší chucpe nynější výstava v NoD. Nevýhodou galerie přitom je, že je finančně podporovaná ministerstvem kultury i magistrátem, že je tedy závislá víceméně na stejných lidech, k jejichž likvidaci teď vyzývá.

Když před lety v Galerii Václava Špály otevřela skupina Pode Bal svůj projekt Malík urvi, načala tím strmý pád galerie do letité finanční krize. Na portrétech elity národa s estébáckou a bolševickou minulostí totiž figuroval i tehdejší ministr Grégr a ten se následně v rámci své pomsty postaral, aby galerie přišla o hlavního sponzora. Bylo by skvělé, kdybychom dnes už byli dál, papaláši si z akce v NoD nic nedělali a nechali galerii fungovat dál, aniž by do jejího chodu nějak zasahovali. Jenže je dokážou rozhodit i daleko menší věci.

Tak třeba minulý týden brněnští radní zakázali sochaři Michalovi Blažkovi, aby na Domě umění provedl sgrafito v podobě renesanční představy o mužské kráse. Ne že by se jejich rozhodnutí nemělo vítat, nápad architekta Petra Hrůšy rekonstruovat budovu do podoby zvláštní směsi klasicismu a funkcionalismu byl od začátku špatnou volbou. Nicméně hrozné je, že jako jeden z důvodů zákazu figuruje strach o morálku Brňanů – prý by mohla být narušena pohledem na naturalisticky provedený penis na fasádě.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1556
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte