0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa25. 2. 20102 minuty

Magičtí olympijští zakuklenci

Rychlobruslení • Autor: Respekt
Rychlobruslení
Rychlobruslení • Autor: Respekt

Je to už přes deset let: byl jsem tehdy na výletě na Sázavě a stavil jsem se jen tak na kafe v malé cukrárně ve vesničce nedaleko povodí. Nikdo tam nebyl, jen u pultíku s dorty postávala dcera majitele. Drobná, na krátko ostříhaná slečna s plachým úsměvem.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dali jsme se do řeči. Prý ještě chodí do školy, ale hlavně – miluje takový zvláštní zimní sport, který se jen tak nevidí. Nikdo mu moc nefandí a do budoucna proto ani neví, jestli v něm najde vůbec nějaké uplatnění. Pravda je, že tehdy ho málokdo znal či mu věnoval větší pozornost, vždyť každý skloňoval především slavné hokejové borce nebo letce na lyžích. Oblíbený sport drobné slečny byl realitě tak vzdálený, že svou tajemnou estetikou se dostal až na malířské plátno.

Zakuklená postava v modré kombinéze s rukama za zády se v předklonu pomalým, kyvadlovým pohybem a mohutnými odrazy nohou, řítí v před a s monotónní pravidelností se v zatáčce naklání na stranu. Tak zvěčnil magii tehdejšího sportovního unika písničkář a malíř Vlasta Třešňák na jednom svém obrazu z 80. let a ještě dodnes mají jeho vymalovaní zakuklenci magickou působivost. Existence obrazu dívku v cukrárně potěšila a vykouzlila jí na tváři nefalšovanou radost.

Řeč je samozřejmě o sportovní disciplíně, kterou už dnes každý dostatečně zná, a tehdejší okouzlená prodavačka v cukrárně nebyl nikdo jiný než současná olympijská vítězka Martina Sáblíková, která včera v noci získala své druhé zlato. Stále drobná žena si tak splnila svoji touhu: z tajemného a zakukleného bruslení kdesi na rybníku a na plátně malého obrazu udělala uctívané sportovní klání oslavované na titulních stránkách novin v celé zemi.

Tolik dávný – ale vlastně už dobře známý – příběh od středočeské Sázavy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].