Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Ježíšek nadělil komunistům

Štědrý večer byl až včera, ale čeští komunisté dostali dárek už s předstihem.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Štědrý večer byl až včera, ale čeští komunisté dostali dárek už s předstihem. Prezidentští kandidáti Jan ŠvejnarVáclav Klaus posunuli českou debatu o KSČM zase o kus blíže k tomu, aby si tato strana mohla jednou začít nárokovat vysněnou účast na moci a vstup do salonu demokratických stran.

Když Václav Klaus říká, že zastoupení KSČM v našem demokratickém systému je třeba respektovat, říká samozřejmě banální pravdu, která je přímým důsledkem toho, že byl proti zákazu této strany po roce 1989. Od takto vyřčené banální pravdy bez jakéhokoli dodatku je už jen krůček k tomu, aby bylo třeba „respektovat“, že bude mít KSČM své zastoupení i ve vládě.

Jan Švejnar šel ještě dál, ale jeho slova alespoň nejsou banální. Když vyjmenoval mety, které musí KSČM dosáhnout, aby se mohla na moci podílet (odsoudit minulý režim, uznat EU a NATO, nedotknutelnost soukromého majetku apod.), dodal důvod, pro který by bylo vhodné KSČM uznat za „státotvornou“ stranu. A ten důvod má svoje racionální jádro: při současné síle ODS a ČSSD bude každá vláda kromě „velké koalice“ slabá, protože KSČM snižuje počet jiných možných koalicí, tvrdí Švejnar.

Bohužel, ani jeden ze dvou kandidátů na prezidenta se nezabývá komunisty proto, že by měl snad představu, jak vysvobodit českou  politiku z prokletí, jímž je pro ni KSČM – oba o nich s takovou umírněností mluví jen proto, aby si získali jejich sympatie a hlasy. Pro českou společnost to není příliš dobrý začátek pro nové kolo debaty o tom, co s tímto politickým dinosaurem. Zato komunisti měli tentokrát opravdu bohatého Ježíška – přímo od prezidenta, ať už jím bude z těch dvou kdokoli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].