Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Jen pro bílé?

V pondělí oznámila čelná německá realitní firma Nassauische Heimstätte Wohnstadt, že její obchodní zájmy se ubírají opačným směrem než integrační politika.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V pondělí oznámila čelná německá realitní firma Nassauische Heimstätte Wohnstadt, že její obchodní zájmy se ubírají opačným směrem než integrační politika. „Už nevěříme na spokojenou, etnicky různorodou rodinu velkoměsta,“ říká její ředitel. "Pětasedmdesátiletá německá babička má jiné nároky na čistotu a výchovu než mladá přistěhovalecká rodina.“

Firma zřejmě řeší příliš mnoho stížností klientů na sousedy a chce nabízet byty a domy v Hesensku, Durynsku a Falci podle jiného klíče: zvlášť imigrantům a zvlášť „slušným lidem.“ Zvedá v Německu hlavu nové segregační hnutí? Řekněme si, že je to skvělý reklamní trik, protože teď o Nassauische Heimstätte Wohnstadt vědí i potenciální klienti, kteří o ní nikdy neslyšeli. A mezi nimi bude hodně těch, kdo si myslí to, co ředitel firmy řekl nahlas a  jsou mu vděční. Německo má mnoho tváří: Má jednu z nejlepších ústav v Evropě, která umožňuje průchod spravedlnosti opravdu pro každého. A zároveň rasisty, kteří třeba nedávno v bývalé NDR zmlátili pět Indů za spokojeného přihlížení místních obyvatel. Má špičkové turecké supermarkety, turecké doktory, právníky i poslance. A přitom je v soukromí od Němců často slyšet, že Hitler měl tak trochu pravdu, jenom to přehnal.

Tržní ekonomika ukazuje, jak se věci mají doopravdy, a někdy nás může včas zbavit romantických iluzí o mlčící demokratické většině otevřené vůči Romům, Židům, cizincům. Nassauische Heimstätte Wohnstadt ovšem nechce dělat problémy ve společnosti. Chce obchodovat s byty a cítí, že může s pravdou ven aniž by ztratila zákazníky. Nepochybně ale i před pondělním prohlášením vycházela firma vstříc Němcům, kteří se rozhodli bydlet v „rasově čistém prostředí.“ Rozdíl bude jen v tom, že teď klienti o tuto podmínku mohou požádat bez rozpaků.

Je lépe vědět, jak se věci mají. Ale má Německo nástroj, jak zamezit rozšíření podobné nájemní politiky? Zatím zřejmě ne, protože společenské vědomí donedávna zajišťovalo integraci spontánně. Výrok ministerského parlamentního sekretáře von Aachena na adresu Nassauische Heimstätte Wohnstadt: „Úkolem těchto (realitních) společností je podílet se na postupech a sociálních sítích, které umožní klidné soužití všech obyvatel bez ohledu na věk, pohlaví nebo původ."

Z webových stránek firmy se spokojeně zubí ubytovaní klienti neurčitého původu, ale to určitě do budoucna stačit nebude, pokud má Německo zůstat tak příkladnou zemí pro imigranty. Na rozdíl od Francie či Anglie totiž zatím Německo nemá problémové ghetta plná chudých naštvaných cizinců. Například berlínský přistěhovalecký Neukoln je tak jako dříve Kreuzberg zároveň přitažlivý pro i mladé německé rodiny nebo pro umělce: je tu lacino, bezpečno, pestře, a zdejší byty jsou považovány za levnou a skvělou investici. To všechno nevzniklo samo od sebe, je to výsledek dlouhodobé a trpělivé integrační politiky, cílené sociální práce a dobré vůle dvou generací občanů bývalé NSR. Bylo by neštěstí, kdyby se to mělo změnit. Výrok Nassauische Heimstätte Wohnstadt není vyhlášením války integraci, ale je to nepříjemný signál.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].