Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Jak se dohodnout

Ani po osmnácti letech života v demokratickém systému se tahle země nezbavila jednoho hloupého stigmatu: Češi prý neumějí diskutovat.

Ani po osmnácti letech života v demokratickém systému se tahle země nezbavila jednoho hloupého stigmatu: Češi prý neumějí diskutovat. A náhodná návštěva parlamentní schůze jako by to potvrzovala. Jakkoliv se tam projednávají pravidla, která zásadním způsobem ovlivňují život několika milionů lidí v této zemi, dámy a pánové z parlamentních lavic si to podle způsobu svého jednání ani trochu neuvědomují. Hluk, překřikování, telefonování, chaotické přicházení a odcházení – a nulová ochota vzájemně si naslouchat. To je ten dominantní zážitek návštěvníka z téměř jakékoliv schůze sněmovny.

Parlamentní diskuse jsou velmi specifická věc, oponoval by možná optimista, a nelze z nich proto dovozovat, že jako v parlamentu se debatuje všude jinde v Česku. Jenomže tenhle optimismus naráží, když člověk začne zjišťovat, jak se v Česku projednávají třeba územní plány obcí. Ani plánování „jestli se bude za mým barákem stavět průmyslová zóna nebo ne“ (zjednodušeně řečeno) prý lidi nevyburcuje k nějaké aktivitě. „Na ta důležitá jednání stejně nikdo nepřijde,“ tvrdí starostové, „a lidé se začnou bouřit až když už je pozdě.“ Veřejné diskuse prý prostě nemají v Česku tradici.

Zkušenosti ale napovídají, že tohle všechno jsou výmluvy. Nejde totiž ani tak o tradici, jako o schopnost vytvořit k veřejné debatě prostor. To vyžaduje jisté organizační úsilí, ale výsledek pak stojí za to. Třeba v Táboře narazíte všude po městě na velkoplošné plakáty, které zvou místní na projednávání městského bytového fondu. A při návštěvě městského úřadu můžete zaslechnout rozhovor mezi místostarostou a jeho asistentkou, jak při chystané debatě zabezpečit občerstvení: očekávaná účast je totiž pět set lidí. A umí se takový dav vůbec společně bavit? Když se prý jasně zformuluje, o čem je řeč, a pozve se zkušený moderátor, tak ano. Podobných debat už proběhlo v Táboře za pouhý rok devět (i o územním plánu) a další se chystají. Že v Česku nemají veřejné diskuse tradici, přitom skutečně není to hlavní. Když se debatám udělá pořádná reklama, dá se jim jasné vymezení a výsledky debaty potom úřad bere vážně, může se smyslupně diskutovat i bez tradice. Jak prosté, že. Žádejte u svých zastupitelů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].