Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Jak být gorilou

Měl to být vrcholný zážitek letošního jara, ale nějak se to zvrtlo. Gorilí samice Kamba, sledovaná třemi kamerami a tisíci páry očí, včera nedokázala porodit živé mládě. Udusilo se v jejím těle a gorilu samotnou musel pak zachraňovat tým lékařů.

Měl to být vrcholný zážitek letošního jara, ale nějak se to zvrtlo. Gorilí samice Kamba, sledovaná třemi kamerami a tisíci páry očí, včera nedokázala porodit živé mládě. Udusilo se v jejím těle a gorilu samotnou musel pak zachraňovat tým lékařů.

Zřizovatelé zoologických zahrad rádi tvrdí, že vystavování zvířat v klecích pro obveselení návštěvníků je ve skutečnosti heroickou snahou o zachování ohrožených živočišných druhů. Nejde-li to v divočině, půjde to v kleci. Mohla by to být i pravda, kdyby ovšem zoo zároveň nedělaly všechno pro to, aby v člověku podpořily pud, kvůli nimž předtím zvířata vyhubil. Tedy pocit totální nadřazenosti nad vším živým.

Gorilí reality show je přímo obludnou ukázkou. Má sice údajně vzdělávat děti i rodiče, učit je starosti o primáty. Jenže ve skutečnosti z goril dělá nesvéprávné hračky opatrované velkodušným homo sapiens. Tím dobrým člověkem je jednak Vladimír Železný mezidruhové komunikace, ředitel zoo Petr Fejk, ale hlavně gorilí ošetřovatel Marek Ždánský.

Tak třeba loni v srpnu. Mladá Moja omylem spadla do vodního příkopu a topila se. Zatímco ostatní gorily seděly na břehu a bylo jim to fuk, mladík se odvážně vrhl do vody a kuckající mládě vylovil. První dotek člověka zachránil gorilce život, informoval pak zpravodajský server iDnes. Mýtus o dobrém pánu tvorstva ošetřovatel stvrdil osobním rozhovorem, v němž prohlásil, že gorily by byly na svobodě nešťastné, a dokázal to případem týraného samce Ponga, jehož musel dva měsíce „učit být gorilou“. Před aktuálním porodem média referovala, že v případě komplikací je Ždánský připraven naučit samici Kambu kojit.

Americký filozof přírody David Abram říká, že klíčovým termínem pro cestu z globální ekologické krize je dosažení „vzájemnosti“ člověka a ostatních živých tvorů. Nejde v ní primárně o práva zvířat (ta jsou logickým důsledkem), ale o úroveň našeho vědomí, vnitřní ochotu připustit jedinečné kvality ostatních tvorů a inspirovat se jimi, o rovnocenný kontakt. Šmírácký projekt principála Fejka je přímo popřením vzájemnosti, jenž slouží výhradně k celonárodnímu sebedojímání nad tím, jak moudrý člověk učí gorily být gorilami. Po právu na svobodu přišla zvířata i o právo na intimitu, a to 24 hodin denně. Jistě z přísně objektivního pohledu gorily „neví“, že je natáčejí kamery. Ale my to víme velmi dobře a příště se budeme chovat podle toho.

Je internetový přenos gorilího porodu neetický?

Hlasujte v naší anketě

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].