0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa18. 8. 20092 minuty

ČSSD správně proti korupci

Čas od času se v českém parlamentu objeví užitečný návrh zákona (třeba na omezení poslanecké imunity), který sice poslanci naoko chválí, pak jej ale dostatečnou většinou zamítnou s tím, že ještě mají nějaké dílčí výhrady. Šikovně se jim tak daří roky odvracet potřebné změny, které je samotné nějak omezují.

Jiří Paroubek • Autor: Milan Jaroš
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek • Autor: Milan Jaroš

S touto skepsí je nyní třeba sledovat další nadějný návrh, tentokrát na potírání korupce. Je z dílny sociální demokracie a opravdu míří do černého. Chce totiž omezit zneužívání státních zakázek, což je dnes bezesporu největší mor českého politicko-ekonomického prostředí, něco jako bylo tunelování privatizovaných podniků v 90.letech.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Návrh chce za prvé zavést černou listinu firem, které při veřejných zakázkách uvedou falešné údaje například o majitelích. Firmy z této listiny by se pak nesměly několik dalších let o zakázky ucházet.

Druhý nápad ČSSD chce zakázat akcie na doručitele. Tedy formu vlastnictví podniků, které znemožňují zjistit, kdo podniky vlastní. Dochází tak k tomu, že politici přihrávají veřejné zakázky svým spřáteleným podnikům a nikdo to nemůže zjistit. Klasickou ukázkou je exministr dopravy Řebíček a jeho údajně bývalá firma Viamont, která právě od ministerstva dopravy nebo jemu podřízených organizací začala zničehonic dostávat miliardové zakázky.

Za třetí pak sociální demokracie mluví o tom, že zavede jasná pravidla do lobbingu.

Všechno jsou to velmi potřebné změny, které například ODS roky zcela ignoruje patrně proto, že její politici jsou ve zneužívání státních zakázek a propojení s lobbisty mistry a omezení se jim nehodí do krámu.

Pokud s těmito změnami půjde ČSSD jako se svým programem do voleb, je to dobré.
Pokud se ale bude tvářit, že je teď honem chce protlačit parlamentem, bude to nanejvýš podezřelé, že se tu zase hraje hra na „jakoby“ schvalování potřebných zákonů. Před volbami už totiž parlamentem nic podobně složitého a kontroverzního neprojde. Na boj s korupcí je třeba odhodlání, dobré nápady a čas k řádné legislativní změně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].