0:00
0:00
19. 8. 20092 minuty

Co si vyskakuje, recidivista

Unikátní případ projednával včera Ústavní soud – odsouzený vrah si stěžuje, že musí ve vězení snášet kouř z cigaret spoluvězňů a žádá po státu odškodné. Soudy nižší instance nad tím mávly rukou, ale nejvyšší tuzemská soudní autorita dospěla k závěru, že se tím zabývat měly a uložila jim to.

Kouření Autor: Karel Cudlín

Nejprve k případu samotnému. Pokud popustíme uzdu první signální, je to jasné a rychlé – co si to vrahoun dovoluje, má sedět a držet ústa, a ne se ještě na společnosti, pro níž představuje hrozbu, domáhat ochrany, kterou při současné „prokuřácké“ legislativě nemá drtivá většina číšníků a servírek. A soudě podle reakcí věznice bude tento Albert Žirovnický notorický stěžovatel, který si problém minimálně přibarvil.

↓ INZERCE

Jenže celá věc je složitější, jak nakonec ukázali i strážci ústavy. Když si za cigaretový kouř dosadíme jiný způsob, jak škodit něčímu zdraví, najednou to není tak jednoznačné. Souhlasili byste s tím, aby byla vězňům do jídla přidávána chemická látka způsobující rakovinu žaludku? Či aby bylo jinak poškozováno jejich zdraví? A právě Ústavní soud ústy soudce zpravodaje Jiřího Nykodýma konstatoval, že vězeň má stejné právo na ochranu zdraví jako kdokoliv jiný, protože to je jeho základní právo. Tím, že se nižší soudy odmítly věcí vůbec zabývat do tohoto jeho základního práva daného ústavou zasáhly.

Práva vězňů jsou vůbec zapeklitá otázka. Kupříkladu ve Velké Británii se v těchto dnech vede bouřlivá debata o právech pachatelů jednoho z nejotřesnějších případů poslední doby – matka nečinně přihlížela, jak její sadistický přítel, který byl navíc odsouzen za znásilnění dvouleté dívky, týral jejího syna tak, až ho umučil smrti. Minulý týden vypršela doba, po niž nebylo možné zveřejnit jejich totožnost, a tím také doba, kdy pobývali mezi ostatními vězni. Případ totiž vzbudil takové zděšení a znechucení, že existovala obava, že by ostatní vězni vzali spravedlnost do svých rukou. Jenže tato speciální ochrana stojí daňové poplatníky extra peníze a oni jsou pochopitelně naštvaní – naše peníze se utrácejí na ochranu takových lidí?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].