Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Vyhrají Piráti a STAN volby?

Nejnovější výzkum je důležitý signál o měnící se náladě. Ale zatím nic víc

Ivan Bartoš a Vít Rakušan • Autor: Matěj Stránský
Ivan Bartoš a Vít Rakušan • Autor: Matěj Stránský

To už by byla svého druhu revoluce. Čerstvý volební model společnosti Kantar pro Českou televizi přisoudil pro kandidátku Pirátů a STAN 34 procent, zatímco ANO Andreje Babiše má jen dvaadvacet procent. Následuje kandidátka Spolu 17,5 %, SPD 11, KSČM 5,5 a ČSSD 4,5. Je tedy rozhodnuto? Ani zdaleka.

Volební modely nikdy neříkají, jak volby dopadnou, zachycují momentální náladu ve společnosti. A ona nálada je nejhorší za poslední roky. To není jen dojem, ale rovněž zpráva z výzkumu. Se situací je politicky spokojeno jen 11 % lidí. Nejhorší výsledek vůbec. Přesně před rokem byl naopak nejlepší - kolem šedesáti procent.

I z toho je patrné, že se nálady mění. A tudíž se mohou měnit dál. Momentálně jsme v nejtěžším období pandemie, lidé jsou nervózní, vláda selhává, což se promítá i do politických preferencí. Díky Evropské unii ale máme a budeme mít víc a víc vakcíny, takže se nálada změní. A v tu chvíli teprve začne skutečná kampaň.

Pro Piráty a STAN bude toto období těžší než pro ostatní. Mají šanci vyhrát volby, takže se na ně budou soustředit úplně všichni. I na sítích je v posledních týdnech mnohem větší zejména protipirátská aktivita. Zároveň nemají obě uskupení příliš silná voličská jádra.

S hodnocením je třeba počkat na další výzkumy a na delší časový vývoj. A svým způsobem nejdůležitější údaj bude, jestli už voliči ANO začali objevovat evidentní fakt, že vládnutí je nad síly Andreje Babiše. Tento výzkum to naznačuje. Zatím nic víc.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].