Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentář: Kauza Nagyová

Trest pro expremiéra Nečase. Miloš Zeman mu už asi nepomůže 

Bývalý předseda vlády Petr Nečas dostal podmínku za křivou výpověď

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Bývalý premiér Petr Nečas si dnes vyslechl u soudu verdikt za lživou výpověď, kterou se snažil chránit svou milenku a později manželku Janu Nagyovou – Nečasovou. Bývalý premiér a předseda ODS, který podal demisi v létě roku 2013, byl odsouzen k ročnímu trestu vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Trest není zatím pravomocný.

Případ je známý. Jana Nečasová byla v roce 2019 odsouzena k tříletému trestu vězení s pětiletou podmínkou za zneužití pravomocí, protože úkolovala Vojenské zpravodajství ke sledování své někdejší sokyně a tehdejší manželky premiéra, s nímž už měla Nagyová milenecký poměr. Doufala, že sledováním se jí podaří získat na tehdejší Nečasovu manželku Radku diskreditační materiály, které jí pomůžou přemluvit svého milence k rozvodu. Mimochodem tento podmíněný trest jí udělenou milostí před čtrnácti dny prominul prezident Miloš Zeman.

Petr Nečas svědčil u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství ve prospěch své manželky. Tvrdil, že požádal šéfku svého kabinetu a svou milenku Nagyovou, aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí. Ani on sice neměl kompetenci úkolovat vojenskou tajnou službu, to patří výhradně do pravomocí ministra obrany, ale jeho křivá výpověď by mohla pomoci Janě Nečasové –  nemusela při zadávání úkolu od premiéra tušit, že ten nesmí ohledně Vojenského zpravodajství nic nařizovat.

Soud, který odsoudil v roce 2019 Janu Nečasovou (a s ní i dva někdejší šéfy Vojenského zpravodajství a jednoho důstojníka této služby) ale jednoznačně prokázal, že nápad využít tajnou službu ke sledování Radky Nečasové pocházel z hlavy Jany Nagyové, k níž byl tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník velmi vstřícný a nijak se jejímu nápadu nebránil.

Krytí milenky a posléze nové manželky od Petra Nečase – který si musel být vědom rizika stíhání a možného odsouzení – křivou výpovědí možná působí romanticky. Nicméně šlo o prestiž tajné služby a potažmo bezpečnost země. Petr Nečas se dlouhá léta v politice věnoval bezpečnostním a obranným tématům a byl svého času v tomto ohledu respektovaným poslancem. Musel vědět, že zneužití tajné služby k soukromému špiclování pořádně zatřese prestiží našich bezpečnostních institucí doma i v zahraničí – a přesto lhal.

Petr Nečas před soudem tvrdil, že je nevinen, že příkaz opravdu dal. Třeba bude mít štěstí a odvolací soud přijde brzy, a pokud bude rozsudek podmíněného trestu stvrzen, tak mu stihne prezident Zeman dát milost stejně jako jeho ženě Janě. Petr Nečas od roku 2014 už jako byznysmen sdílel Zemanovu náklonnost k Číně, létal do Pekingu s prezidentem v jeho delegaci, nechyběl ani na tuzemských večírcích, na nichž se Zeman objevil, nebo je dokonce pořádal. Petr Nečas a Miloš Zeman měli k sobě možná v posledních deseti letech dost blízko, ale v případě trestu za křivou výpověď Nečasovi už asi Zeman nepomůže.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].