0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa4. 8. 20233 minuty

Pro Josefa Baxu je spravedlnost důležitější než moc. Bude dobrým předsedou Ústavního soudu

Po klikaté cestě se nakonec respektovaný soudce stal hlavou nejdůležitější justiční instituce

Josef Baxa se stal novým předsedou Ústavního soudu. Jeho volba ukazuje, že dějiny se v téhle zemi – naštěstí – nevyvíjejí lineárně. S Baxou, mužem, který stál u základů obnovování správního soudnictví v zemi, který postavil na zelené louce respektovaný Nejvyšší správní soud, původně počítal do čela konstitučního tribunálu i bývalý prezident Miloš Zeman. Bylo to v dobách, kdy se Zeman ještě bavíval s dlouholetým předsedou ÚS Pavlem Rychetským.

Rychetský se s Baxou znali roky, spolupracovali spolu v Zemanově vládě na ministerstvu spravedlnosti, vedli spolu řadu intelektuálních i ryze praktických disputací o podobě soudnictví v zemi, takže když dnes skončivší předseda ÚS začal přemýšlet, koho by rád viděl v budoucnu na svém místě, vsadil logicky na Baxu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jenže pak se věci zkomplikovaly. Rychetský začal stále více vadit Zemanovu okolí, kritizoval mafiánské praktiky poradců prezidenta, prezident a jeden čas snad i přítel mu přestal nasluchat. Baxa si zároveň pod sebou podřízl větev, když v roce 2019 stál před dilematem, zda promluvit o ovlivňování justice prezidentem a jeho kancléřem Vratislavem Mynářem. Dal přednost transapranetnosti, Respektu popsal, jak u něj Zemanův kancléř sondoval, jak dopadne jeden případ citlivý pro Hrad.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc