0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda17. 3. 20084 minuty

Zlato vyhnaly nad tisíc dolarů indické svatby

Cena zlata minulý týden poprvé pokořila psychologickou hranici tisíc dolarů. Analytici tvrdí: jedeme dál.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zlato se ve čtvrtek poprvé v historii obchodovalo za tisíc dolarů za troyskou unci (přibližně 31,1 gramu). Krátkodobě za růstem ceny zlata, které jen za poslední půlrok přidalo 50 procent, stojí drahá ropa, slabý dolar, obavy z recese ve Spojených státech a předpokládané snížení sazeb ze strany americké centrální banky Fedu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Investoři hledají bezpečný přístav, a to dlouhodobě plnilo zlato,“ uvedl pro Respekt.cz analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Zlato je podle Sklenáře z dlouhodobého hlediska již celkem vysoko. „Nelze očekávat výrazný růst ale ani výrazný pád,“ tvrdí.

Krátkodobě by zlato ještě mělo růst. Očekává to i analytik Commonwealth Bank of Australia David Moore. Růst zlata by však neměl trvat celý letošní rok. "Jak přijde druhá polovina roku, věříme, že se prostředí změní. Dolar bude posilovat vůči euru, ceny ropy mohou mírně klesnout. Myslíme si, že v takovémto prostředí by cena zlata mohla klesnout," předpověděl Moore.

Dolar zatím překonává historická minima k euru i české koruně. V noci na pátek poprvé prolomil hranici 16 korun za dolar. Impulsem pro růst ceny zlata může být i zasedání Fedu plánované na úterý 18. března, na kterém podle některých analytiků centrální bankéři sníží sazby o celé jedno procento.

Dlouhodobé tlaky od Indů

Za dlouhodobým růstem ceny zlata stojí zvyšující se poptávka a nedostatečný růst těžby. Zlata se ročně vytěží téměř 3.000 tun. Na celém světě je dnes v oběhu asi 150.000 tun zlata, takže roční přírůstek odpovídá asi 2 procentům. Celosvětový HDP ale roste dvojnásobně.

Nejmarkantnější je to u velkých ekonomik, které využívají velké množství zlata a rostou výrazně rychleji. „Typickým příkladem je Indie, kde má zlato jinou kulturní funkci. Například ve spojení s pořádáním svateb, které jsou na zlato velmi náročné,“ upozornil Sklenář.

Čínská astrologie

Cenou zlata může zahýbat i čínská astrologie. Pokud podle ní vychází nějaký rok za šťastný pro uzavírání sňatků, automaticky se zvedne poptávka po zlatě. Trhem pohne spotřeba zlata na 25 milionů snubních prstýnků a zlatých šperků, které dává podle čínské tradice rodina ženicha nevěstě.

Čím více Indie a Čína bohatnou, tím si mohou dovolit nakupovat větší množství zlata. Reagovat na růst poptávky je ale otázkou delšího období. „U zlata se odhaduje, že trvá sedm až devět let jen znovuotevření zavřeného ložiska,“ prozradil Sklenář.

Stovky tun zlata pod českým územím

V současné době se v Česku zlato netěží, ale probíhaly zde průzkumy, které zjistily velká naleziště u Kašperských Hor, Slapské přehrady, Jílové u Prahy a u Roudné. Hodnota ložisek se odhaduje jen v Kašperských Horách, kde je ho přibližně 100 tun, na téměř 60 miliard korun. Proti jeho těžbě je ale ministerstvo životního prostředí.

Těžba zlata v českých zemích trvala s přestávkami přes tři tisíce let. Za toto období se vytěžilo přibližně 95 tun žlutého kovu, tedy asi 31 kilogramů ročně.

Výhodná investice

Současného růstu ceny zlata mohou využít i drobní investoři. Nejjednodušší je v tomto směru nákup investičního certifikátu na zlato, který je obchodován i na pražské burze. Certifikát většinou představuje dlužní úpis k nějaké velké investiční bance, a přímo kopíruje vývoj ceny zlata. Může fungovat i jako takzvaný pákový instrument, kdy se zisky a ztráty investora násobí.

I přes historický rekord 1.000 dolarů za troyskou unci ale není v přepočtu na dnešní ceny zlato absolutně nejdražší. Rekord 875 dolarů z roku 1980 by totiž při současné cenové hladině znamenal přibližně 2.200 dolarů. V roce 1980 zlato vyhnala vzhůru kombinace drahé ropy, sovětské intervence v Afghánistánu a islámské revoluce v Íránu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].